Bardzo często nie zwracamy uwagi na wilgotność powietrza w domu czy w mieszkaniu. Jej właściwy poziom ma jednak kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Co więcej, jest on także wymagany w szeregu różnych procesów technologicznych.

Zarówno nadmiernie wilgotne, jak i zbyt suche powietrze nie jest dobre. Utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności w połączeniu z właściwą temperaturą w budynkach jest kluczowe nie tylko dla człowieka i zwierząt, ale również dla obiektów i procesów prowadzonych w przestrzeniach zamkniętych.

Optymalna temperatura i wilgotność w pomieszczeniach

Najlepiej, aby w pomieszczeniach, w których przebywa człowiek, temperatura utrzymywała się na poziomie 20-22 stopni Celsjusza, chociaż w pomieszczeniach sypialnych może być ona niższa i wynosić 18 stopni Celsjusza.

Prawidłowa wilgotność przy takiej właśnie temperaturze powinna wynosić od 30% do 65%, ale najlepiej, aby utrzymywała się w przedziale od 40% do 60%.

Co może być skutkiem nieprawidłowej wilgotności powietrza we wnętrzach?

Jeśli wartości wilgotności powietrza we wnętrzach znajdują się poza podanymi powyżej limitami, czyli powietrze jest zbyt wilgotne, może to skutkować szeregiem niekorzystnych konsekwencji.

Zbyt wysoka wilgotność wpływa przede wszystkim na szybszy rozwój grzybów, pleśni, roztoczy i bakterii, co ma negatywne skutki zarówno dla samego obiektu, jak również dla przebywających w niej osób.

Skutki nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach to między innymi:

  • osadzanie się pary wodnej na oknach, ścianach, suficie
  • szybsze niszczenie się drewna, na przykład podłóg drewnianych, mebli
  • pleśnienie ubrań, książek oraz innych przedmiotów przechowywanych we wnętrzu
  • u człowieka problemy z oddychaniem, częstsze infekcje układu oddechowego, skóry
  • korodowanie elementów metalowych
  • zniszczenie sprzętów elektronicznych

Negatywne konsekwencje pojawiają się także w obiektach przemysłowych, ponieważ nadmierna wilgoć może zakłócić wiele procesów technologicznych, na przykład w branży spożywczej, drzewnej, papierniczej, drukarskiej, elektronicznej, medycznej.

Jak kształtować wilgotność powietrza w pomieszczeniach?

Na szczęście, wilgotność powietrza w pomieszczeniach można zmieniać. W tym celu stosuje się urządzenia takie jak osuszacz i nawilżacz przemysłowy, które można kupić też w wersjach domowych, czyli o niższej mocy.

Urządzenia te pozwalają na efektywne zmienianie poziomu wilgotności nawet w dużych obiektach. Wtedy, gdy wilgoci jest zbyt dużo, stosuje się osuszacze, które filtrują powietrze i pobierają z niego nadmiar wilgoci.