Budowa obiektu kubaturowego – szczególnie przeznaczonego dla biznesu – zawsze oznaczała spory wydatek i poszukiwania sposobów na optymalizację kosztów. Z pewnością ostatni rok nie mógł zostać uznany za udany przez osoby planujące tego rodzaju inwestycje – podwyżki cen materiałów budowlanych dały się mocno we znaki i niewiele wskazuje na to, by szybko się miało to zmienić. Jak podwyżka cen materiałów budowlanych odbiła się na koszcie wzniesienia obiektów kubaturowych? Czy można jakoś obniżyć koszty takiej inwestycji?

Drożejące materiały budowlane a obiekty kubaturowe

Drożejąca stal, miedź, drewno czy cement bardzo mocno odbiły się na kosztach budowy hal magazynowych i produkcyjnych – właściwie niezależnie od wykorzystanej technologii do ich postawienia. W przypadku obiektów murowanych należy jeszcze wziąć pod uwagę drożejący montaż konstrukcji stalowych poprzez wzrost cen robocizny, która potrafi znacznie podnieść końcową cenę przedsięwzięcia. Szacuje się, że w przypadku niektórych technologii budowlanych mamy do czynienia ze wzrostem nawet o ponad 50% w stosunku do cen przed pandemią. To bardzo dużo i zauważyć można oddziaływania podwyżek na podejmowane decyzje inwestycyjne – wiele projektów zostaje zamrożonych, z innych inwestycji wycofują się firmy, maleją także wymiary zamawianych hal i obniżana jest jakość wykończenia.

Hale z płyt warstwowych – też drożej, ale wciąż konkurencyjnie

Niestety podwyżki nie ominęły również paneli warstwowych (napędzane głównie przez drożejącą stal), które do tej pory należały do najtańszych materiałów wykorzystywanych do stawiania obiektów kubaturowych. Tu również należy liczyć się z około 50-procentową podwyżką półproduktów, co jest odczuwalne dla inwestorów, jednak wciąż plasuje je wśród najbardziej ekonomicznych sposobów na halę magazynową czy produkcyjną. Nie do przecenienia jest również krótszy czas wznoszenia takiej hali, który przekłada się także na niższe opłaty za „robociznę” i innych wydatków związanych z trwaniem budowy. Dlatego wielu przedsiębiorców szukających sposobu na oszczędności decyduje się na wykorzystanie tej technologii. Jeśli chodzi o trwałość czy walory użytkowe, to nie ma zasadniczych różnic względem konstrukcji murowanych, natomiast niższe koszty, walory estetyczne i szybkość stawiania obiektu stawiają panele warstwowe w wyraźnie lepszym świetle.

Wiele wskazuje na to, że do wysokich cen materiałów budowlanych będziemy musieli się przyzwyczaić. Warto więc zaadaptować się do dostępnych rozwiązań i wybierać te z nich, które pozwalają obniżyć koszty realizacji projektu i wykonanie obiektów kubaturowych bardziej ekonomicznie, przy zachowaniu wysokiej jakości i trwałości.