Nauka wymaga odpowiedniej przestrzeni – światło dzienne oraz świeże powietrze są najważniejsze, ponieważ wpływają na koncentrację oraz efektywność nauki. Ważna jest też właściwa kolorystyka. W jaki sposób urządzić pokój dziecięcy, aby był on idealną przestrzenią do nauki?

Odpowiednio zaprojektowany i wykończony pokój dziecięcy będzie mógł posłużyć przez długie lata. Właśnie dlatego warto poświęcić więcej czasu na dobre zaplanowanie tej przestrzeni, aby maluch czuł się w niej dobrze. Pamiętajmy o tym, że dzieci często zmieniają swój gust – pokój urządzony w stylu księżniczki albo fana piłki nożnej może szybko się znudzić.

Przygotowujemy idealny kącik do nauki

Najlepiej, aby pokój do nauki był osobny, ale najczęściej nie jest to możliwe. Wobec tego pokój dziecięcy musi jednocześnie pełnić rolę pokoju do nauki. Wówczas powinniśmy wydzielić w nim odpowiednią powierzchnię na biurko oraz regały do przechowywania książek i pomocy edukacyjnych.

Kącik do nauki powinien być przytulny, ale też dość prosty. Gdy znajdzie się w nim zbyt dużo rzeczy – zabawek, dekoracji – wtedy będą one rozpraszały malucha i w związku z tym będzie miał on trudności w skupieniu się na nauce. Właśnie dlatego przestrzeń do nauki powinna być oddzielona od przestrzeni do zabawy.

Jak już wspomnieliśmy, dzieci często zmieniają swoje gusta. Właśnie dlatego aranżacja pokoju dla ucznia powinna być neutralna – najlepiej postawić na uniwersalną biel czy beże, które będziemy mogli uzupełnić kolorowymi detalami. Gdy maluchowi znudzi się obecna aranżacja, w takim przypadku będzie można po prostu wymienić dodatki na inne – bez konieczności drogiego remontowania całego pokoju.

Pamiętajmy też o tym, że dobry pokój do nauki powinien być odpowiednio doświetlony – ważne jest zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Dobra lampka biurkowa jest szczególnie ważna.

Jakie meble zakupić?

W sprzedaży znajdziemy wiele mebli przeznaczonych do pokojów dziecięcych. Gdy urządzamy kącik do nauki, najważniejsze będzie biurko oraz krzesło obrotowe. W sprzedaży znajdziemy biurka o regulowanym blacie, także z możliwością nachylenia. Są dość drogie, ale wystarczą na lata i będą „rosły” wraz z dzieckiem.

Ważne jest też wybranie odpowiedniego krzesła dziecięcego – nie kupujmy go na wyrost, ponieważ może doprowadzić nawet do problemów z kręgosłupem. Krzesło powinno mieć szeroką możliwość regulacji – wysokość, głębokość siedziska, pozycja podłokietników.

Nie zapominajmy też o regale na wszystkie książki oraz pomoce edukacyjne – im więcej przestrzeni, tym lepiej, aby każda książka, album czy zeszyt znalazły swoje miejsce.