Na rynku znajduje się wiele oczyszczaczy powietrza. Ich popularność znacznie wzrosła od momentu, w którym w Polsce zaczęto mówić o zagrożeniu wynikającym ze smogu. Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz do swojego domu?

Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju cząsteczkami w powietrzu – od pyłów PM10 i PM2.5 tworzących smog, poprzez bakterie, wirusy i grzyby, a skończywszy na różnych dymach i alergenach – kurzu, roztoczach, pyłkach roślin.

W sklepach dostępne są różne profesjonalne oczyszczacze powietrza, dlatego wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego urządzenia do filtracji powietrza w domu. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Filtr to serce oczyszczacza powietrza

O skuteczności oczyszczacza powietrza decyduje przede wszystkim znajdujący się w nim filtr. To on zatrzymuje zanieczyszczenia i pozwala na poprawę jakości powietrza.

Profesjonalne oczyszczacze powietrza bazują na filtrach HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), które stosowane są także w odkurzaczach, maskach antysmogowych, systemach wentylacyjnych.

Filtry HEPA dzielimy na klasy od H10 do H14. Im większy numer, tym lepsza efektywność filtracji. Filtr H13 jest w stanie zatrzymać ponad 99,95 proc. zanieczyszczeń, dlatego doskonale radzą sobie z pyłami tworzącymi smog i innymi zanieczyszczeniami.

W oczyszczaczach stosuje się też filtry węglowe, które pomagają w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, rakotwórczych benzopirenów, zatrzymują kurz.

Należy pamiętać o tym, że podstawą skutecznej pracy oczyszczacza jest systematyczna wymiana filtrów na nowe.

Oczyszczacz dopasowany do wielkości pomieszczenia

Przy zakupie oczyszczacza powietrza powinniśmy pamiętać o tym, aby dopasować go do wielkości pomieszczenia, w którym ma on pracować.

Producenci podają, do jakich pomieszczeń przeznaczone są ich modele, dlatego warto zwrócić uwagę również na ten parametr.

Dodatkowe parametry:

  • jonizator – oczyszczacz z jonizatorem poprawia jakość powietrza, tworząc korzystny elektroklimat przez neutralizację jonów dodatnich
  • nawilżacz powietrza – zadba o prawidłowy poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu
  • miernik zanieczyszczeń – posiadają go profesjonalne oczyszczacze powietrza, mierzy poziom zanieczyszczeń i na podstawie wyniku może automatycznie dobrać program pracy
  • timer – pozwala na ustawienie czasu pracy oczyszczacza powietrza
  • głośność pracy – im oczyszczacz pracuje ciszej, tym lepiej
  • pobór mocy – warto wybierać urządzenia energooszczędne

Zakupienie dobrego oczyszczacza nie powinno być zatem dużym problemem. Urządzenia tego rodzaju to koszt od około 500 do ponad 2000 złotych.