Zdrowy sen ma bardzo duże znaczenie już od najmłodszych lat życia. Rodzice powinni zatem pamiętać o tym, by dla swojego dziecka wybrać taki materac, który będzie mógł zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo. Co sprawdzi się dla trzylatka?

Trzylatek najczęściej śpi już we własnym łóżku, które powinno być dostosowane do jego potrzeb. Pod uwagę należy wtedy wziąć zarówno samą konstrukcję łóżka, jak również materac.

Łóżko dla trzylatka

Dla trzylatka najczęściej wybiera się już łóżko „dorosłe”, które będzie mogło posłużyć mu na dłuższy czas. Wybór pada głównie na łóżka o wymiarach 80 x 200 cm lub 90 x 200 cm. Alternatywna propozycja to łóżko o regulowanej ramie, które „rośnie” wraz z dzieckiem, czyli posiada funkcję rozsuwania.

Warto wybierać łóżka wykonane z wysokiej jakości drewna malowanego bezpiecznymi, ekologicznymi farbami i lakierami, które nie są toksyczne. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci demontowanych bocznych barierek spowodują, że dziecko będzie zabezpieczone przed upadkiem.

Przy wyborze najlepszego łóżka do pokoju dziecka warto też kierować się jego gustem, na przykład można wybrać łóżko zdobione motywami z ulubionym bohaterem bajek. Uniwersalnym wyborem będą za to łóżka w kolorze bieli oraz łóżka drewniane, które posłużą na lata niezależnie od zmieniających się gustów.

Materac dla trzylatka

Przy zakupie łóżka dla trzylatka należy także wziąć pod uwagę materac, ponieważ to właśnie on będzie decydował o komforcie wypoczynku.

Dla trzylatka zaleca się wybór materaca piankowego o jednorodnej budowie – bez stref twardości, które dostosowane są do wzrostu osób dorosłych. Piankowa konstrukcja jest też bardziej przewiewna i higieniczna, więc posiada właściwości antyalergiczne.

Dobrym wyborem mogą być materace wysokoelastyczne, materace z warstwą pianki VISCO – termoelastycznej czy też materace lateksowe. Wybrane pianki posiadają też właściwości dezynfekujące – zapobiegają rozwojowi roztoczy, grzybów.

Najlepiej, aby materac był wyposażony w nieprzemakalny pokrowiec, dzięki czemu będzie można łatwo utrzymać go w czystości w razie przypadkowego zmoczenia.