Rekuperatory stają się coraz częstszym elementem wyposażenia polskich domów. Pozwalają na wydajniejszą wentylację, bez obaw o wychłodzenie pomieszczenia, oferują także czyste i świeże powietrze przez cały czas. Dlaczego warto rozważyć zakup rekuperatora? Jakie zalety i wady ma rekuperacja?

Jakie są zalety rekuperacji? 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja właśnie jest świetnym sposobem na zwiększenie wydajności wymiany powietrza, bez obawy o wychładzanie pomieszczenia. Dzięki odpowiedniej budowie zapewnia ona dopływ świeżego powietrza do mieszkania w sposób ciągły, które to jest dodatkowo przefiltrowane i ogrzane energią cieplną pobraną z wypompowywanego z mieszkania zużytego powietrza. Rośnie więc jakość powietrza, którym oddychamy i spadają koszty ogrzewania, ponieważ w dużym stopniu udaje się odzyskiwać energię przeznaczoną na ogrzanie zużytego już powietrza.

Decydując się na rekuperację można zrezygnować z innych instalacji wentylacyjnych w domu, mieszkanie może być nawet wyposażone w nieotwierane okna – które są znacznie tańsze. Wentylacja całkowicie następuje przy wykorzystaniu rekuperatora. Mieszkanie jest wolne od przeciągów, w pomieszczeniu panuje niższa wilgotność, co oznacza również brak problemów z pleśnią.

Wady rekuperacji?

Jak każde rozwiązanie, rekuperacja Łódź także posiada pewne wady. Są jednak one dość niewielkie, w porównaniu z zaletami. Największą wadą jest kosztowność instalacji – rekuperator to kilkanaście tysięcy złotych, które trzeba wydać, licząc na wieloletni zwrot inwestycji.

Kolejną niewielką wadą jest koszt eksploatacji rekuperatora – w przeciwieństwie do zwykłego otwarcia okien, korzystanie z tego urządzenia wymaga użycia energii elektrycznej – nie są to jednak ogromne koszty, około 200 złotych rocznie. Czyli znacznie mniej niż oszczędności na ogrzewaniu.

Czy się opłaca?

Wydając kilkanaście tysięcy na rekuperator, trudno oczekiwać szybkich zwrotów. Jednak w perspektywie kilku- czy kilkunastoletniej urządzenie pozwala na znaczne oszczędność, uprzyjemniając również panującą w pomieszczeniu atmosferę.