Przed malowaniem elewacji poleca się zagruntować ściany. Jakie są główne zalety gruntowania ścian zewnętrznych?

Malowanie elewacji domu jednorodzinnego, a także innego rodzaju budynków powinno przebiegać zgodnie z ustalonym planem. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że proces ten nie obejmuje tylko samego malowania ścian wybraną farbą fasadową, ale również szereg innych czynności, aby ściany były estetyczne, trwałe, odporne.

Jednym z etapów związanych z malowaniem ścian zewnętrznych jest ich gruntowanie. Co warto o nim wiedzieć?

Preparat gruntujący – co to jest?

Preparaty gruntujące, które skrótowo nazywane są także gruntami, są specjalnymi produktami do malowania, które zawierają związki poprawiające parametry nawierzchni i przygotowujące ją do malowania.

Gruntujemy różne rodzaje ścian, w tym także ściany zewnętrzne. Zaleca się, aby wykonać gruntowanie na każdej nowej ścianie. Jeśli poprzednio ściana była już malowana, może okazać się, że nakładanie gruntu nie będzie już wymagane.

Główne zadania gruntu do ścian:

  • wzmocnienie i utwardzenie nawierzchni
  • pomniejszenie chłonności nawierzchni
  • zmniejszenie pylistości nawierzchni – wiązanie luźnych kruszyw
  • poprawa wydajności farb elewacyjnych
  • łatwiejsze krycie kolorów

Kiedy można pominąć gruntowanie ścian?

Gruntowanie ścian domu nie zawsze jest konieczne. Proces ten można pominąć wtedy, gdy podłoże, na którym zamierzamy malować, spełnia odpowiednie wymogi. Przede wszystkim powinno być niechłonne oraz stabilne.

Nałożenie gruntu na ściany, które tego nie wymagają, może spowodować „zeszklenie” ich nawierzchni, a tym samym utrudnić malowanie.

Jak rozpoznać, że ściana nie wymaga gruntowania? Jeśli po potarciu jej dłonią widzimy, że na dłoni pozostaje nalot, wtedy gruntowanie jest wskazane. Gdy dłoń będzie czysta, wtedy gruntowania nie musimy wykonywać. Zaleca się wykonać test w kilku miejscach.

Jak dobrać odpowiedni grunt do ścian zewnętrznych?

W sprzedaży można znaleźć obecnie pełną gamę różnych rodzajów gruntów do ścian, w tym także tych przeznaczonych specjalnie do stosowania na ściany zewnętrzne.

Grunt najlepiej dobierać w parze z farbą, którą chcemy malować – wtedy możemy uzyskać najlepsze rezultaty. Kierujmy się również rodzajem farby dobranej do elewacji – grunt oraz farba powinny tworzyć kompatybilne nawierzchnie.

Zatem nie zapominajmy o tym, że wtedy, gdy malujemy dom jednorodzinny lub inny budynek, często musimy także wykonać gruntowanie podłoża. Warto wtedy postawić na dobrej jakości grunt, z którym można uzyskać najlepsze efekty!