Nauczyliśmy się wykorzystywać poddasza – zamiast graciarni, strychów i przechowalni dla starych i niepotrzebnych rzeczy powstają w nich miłe i przytulne wnętrza. Z tego względu, ale także, a w niektórych wypadkach przede wszystkim dla mniejszych rachunków za ogrzewanie, ocieplamy je, uszczelniamy.

Rodzaje materiałów izolacyjnych

Do ocieplenia poddaszy wykorzystuje się głównie styropian, wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Każdy z tych materiałów ma zalety i wady – styropian jest lekki, zatrzymuje ciepło, ale nie zatrzyma wody, wełna mineralna nasiąka wodą i jest ciężka, ale nie ma sobie równych jeśli  chodzi o wygłuszenie pomieszczenia, a pianka jest lekka i trwała, ale tagi swoje właściwości pod wpływem promieniowania UV – trudno w sposób jednoznaczny ocenić, który z nich jest najlepszy. Ponieważ walka o pierwsze miejsce na podium toczy się pomiędzy pianką pur a wełną mineralną, przyjrzymy się zasadniczej kwestii – cenie.

Piana vs. wełna – koszty 2023

Wełna mineralna jest długo i powszechnie stosowanym materiałem izolacyjnym. Wielu projektantów i firm budowlanych właśnie na to rozwiązanie postawi ze względu na posiadane  wieloletnie doświadczenie pracy z tym materiałem, a do właścicieli ocieplanej nieruchomości dodatkowo przemówi cena. Obecnie cena za metr kwadratowy wełny wynosi 75 zł. Wełna mineralna jako materiał budowlany dzieli los pozostałych tzn. jej cena zależy od sytuacji gospodarczej i ekonomicznej w kraju i na świecie. Pandemia, wojna w Ukrainie, przerwane łańcuchy dostaw, rosnące koszty energii i dwucyfrowa inflacja sprawiły, że cena wełny na przestrzeni zaledwie roku poszybowała w górę o 86%. W bieżącym roku wzrost również daje się zauważyć, jest on jednak stabilny i wynosi 2-3%. Producenci nie maja jednak wątpliwości – niespokojna sytuacja na rynkach z pewnością odbije się na cenach wełny. A jak wygląda sytuacja cenowa w przypadku piany pur? Piana poliuretanowa w Polsce dopiero zdobywa popularność i uznanie jako materiał izolacyjny. Nie jest jej łatwo, pomimo świetnych cech. Nie jest jej łatwo, ponieważ nie każda firma budowlana specjalizuje się w piankowaniu, a wyspecjalizowane ekipy do prawidłowego materiału potrzebują sprzętu, który, jak wiadomo, kosztuje. Dodatkowo stawki za izolacją pianą zależą od regionu, grubości warstwy izolacyjnej (im cieńsza warstwa, tym niższa cena). Tak więc ocieplenie 1m2 pianą o grubości 10-15 cm to koszt ok. 60-85 zł, a koszt izolacji pianą o grubości 20-30 cm to koszt  87-110 zł.

Cena to jednak nie wszystko. Wybierając materiał izolacyjny do ocieplenia poddasza należy porównać więcej kryteriów obu materiałów i wybrać ten, który spełni najwięcej naszych oczekiwań.