Panel natryskowy jest bardzo przydatnym rozwiązaniem w łazience. Jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj wraz z odpowiednimi funkcjami trzeba być trochę obeznanym w temacie. Najlepiej zacząć od wyboru jego opcji i w jaki sposób będzie on wykorzystywany.
Funkcjonalność
Na wybór panelu ma wpływ w jakim miejscu będzie on montowany, czy będzie to przestrzeń nad wanną czy w kabinie prysznicowej. Również ważne jest kto będzie z niego korzystał, jeśli będą to także dzieci lub osoby starsze odpowiednim rozwiązaniem będzie montaż panelu natryskowego z termostatem. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki instalacji termostatu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury wody mimo zmian ciśnienia wody. Jest to znacznie oszczędniejszy wybór niż bateria z mieszaczem klasycznym, gdyż panel z termostatem pozwala na samodzielnie ustawienie temperatury wody. Panel prysznicowy z siedziskiem jest także dobrym wyborem jeśli korzystają z niego dzieci i osoby starsze. Dzięki siedzisku można wygodnie wziąć kąpiel i nawet poczuć się tak jakby to była kąpiel w wannie. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zakup panelu natryskowego z deszczownicą, który posiada zdecydowanie szerszy strumień wody niż w słuchawce prysznicowej albo dodatkowych dyszach.
Estetyka
Wygląd panelu natryskowego jest również ważny w wyposażeniu naszej łazienki. Obecnie dominują panele w prostych i geometrycznych wzorach, natomiast elementy techniczne są wykonane w prostej i eleganckiej formie i raczej dąży się do ich ukrycia. W tej chwili jest bardzo duży wybór materiałów z jakich wykonane są panele zaczynając od aluminium po naturalny kamień czy egzotyczne drewno do eleganckiego szkła hartowanego lub dobrej jakości tworzyw sztucznych. Dodatkowo przy wyborze panelu należy dobrać odpowiedni kolor oraz fakturę, tak aby panel pasował do wnętrza naszej łazienki.
Jaki wybrać rodzaj masażu?
Panel natryskowy składa się głównie z górnej głowicy, słuchawki natryskowej i dysz masujących. W zależności od ciśnienia wody, możemy masować strumieniem różne części ciała oraz mięśnie, dzięki czemu nasz organizm jest bardziej odprężony i zrelaksowany. Możemy również zastosować różnego rodzaju masaże, na przykład ustawiając naprzemiennie chłodne i ciepłe strumienie wody skierowanego pod dużym ciśnieniem na ciało uzyskamy masaż pobudzający, natomiast masaż rozluźniający uzyskamy ustawiając ciepłą wodę skierowaną dyszami na bolące części ciała.
Budowa panelu
Głównym elementem panelu jest tak zwana głowica a właściwie deszczownica, słuchawka natryskowa, dysze oraz bateria. Deszczownica jest elementem przymocowaną na stałe do ściany, dająca raczej jednostajny strumień wody, bez możliwości regulacji. Słuchawka natryskowa umieszczana jest głównie z boku lub z przodu panelu lub montowana jest bezpośrednio do ściany, dzięki czemu mamy możliwość doboru odpowiedniego strumienia wody i możemy zmienić go w zależności od potrzeb. Dysze montowane są w panelu natryskowym lub na wysięgnikach, co daje możliwość ustawienia wysokości strumienia wody. Zazwyczaj panel wyposażony jest w 4 lub 8 dysz, które są ułożone w centralnym rzędzie lub w dwóch bocznych. Niestety nie można wybrać dowolnej ilości dysz, gdyż zależne jest to od instalacji wodnej w łazience.
Najnowsze komentarze