Własny ogród to miejsce, w którym możemy cieszyć się zielenią, kwiatami i świeżym powietrzem. Jednak aby utrzymać rośliny w doskonałej kondycji, niezbędne jest skuteczne nawadnianie, a zbudowanie własnego systemu nawadniania ogrodu może być satysfakcjonującym doświadczeniem, które dodatkowo pozwoli zaoszczędzić czas i wodę. Wobec tego, jak zrobić samemu system nawadniania ogrodu? Oto nasze podpowiedzi.

Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu?

Zanim przystąpimy do kupowania poszczególnych elementów składających się na instalacje nawadniania ogrodów Warszawa i do montażu, niezbędne jest w pierwszej kolejności jego odpowiednie, optymalne zaplanowanie. Zaczynamy od dokładnej analizy naszej ogrodowej przestrzeni i określenia obszarów, które wymagają nawadniania. Mogą to być np. trawnik, rabaty kwiatowe czy krzewy. Następnie musimy zdecydować, jaki system nawadniania ogrodu zastosujemy.

Najpopularniejsze obecnie warianty to technologia zraszaczy, mikrozraszaczy oraz linii kroplujących. Każdy z nich ma swoje cechy – wady i zalety, a także przeznaczenie. Zraszacze są dobrym pomysłem do zastosowania na rozległych przestrzeniach, jak np. trawnik ogrodowy, a do tego jest możliwość modyfikowania systemu, który wykorzystuje zraszacze. Same urządzenia zraszające także mogą mieć różnoraki charakter – mogą być wynurzalne, nad poziom gruntu, statyczne bądź rotacyjne. Dodatkową zaletą takiego systemu bazującego na zraszaczach jest szybki montaż.

Wariant z mikrozraszaczami z kolei polega na wytwarzaniu delikatnej mgiełki, a sam montaż systemu i ewentualny demontaż są bardzo proste i szybkie. Sprawdzą się przede wszystkim do nawadniania rabat kwiatowych, skalniaków, jak również warzywników.

I wariant trzeci systemu nawadniania ogrodu – linie kroplujące, które są bezpośrednio rozprowadzane po podłożu, a następnie dostarczają wodę powoli, niewielkimi porcjami, ale za to w głąb ziemi, docierając bezpośrednio do korzeni roślin. Taką linię można zastosować w całym ogrodzie, ale najczęściej spotyka się to rozwiązanie przy żywopłotach czy nasadzeniach z krzewów ozdobnych.

Jak wykonać system nawadniania ogrodu samodzielnie?

Jak zrobić system nawadniania ogrodu? Otóż po dokonaniu wyboru rodzaju systemu nawadniania do naszego ogrodu, musimy dobrać odpowiednie elementy – rurki kroplujące, bądź zraszacze o odpowiednim zasięgu i kącie rozpylania wody. Przed montażem przygotowujemy natomiast teren, np. wykopując rowki dla rurek kroplujących, które następnie montujemy, łącząc ze sobą poszczególne fragmenty złączkami. Gdy wszystkie elementy systemu zostaną zamontowane, przystępujemy do podłączenia systemu do źródła wody, jak np. kran ogrodowy czy studnia. Bardzo ważna jest też regularna kontrola stanu nawadniania oraz konserwacja systemu, a przy modyfikacjach nasadzeń w ogrodzie – także poczynienie zmian w całym systemie.