Jednym z dobrych, ekologicznych rozwiązań na pozbycie się ścieków jest założenie przydomowej oczyszczalni. Kiedy uda nam się ją zamontować, można zacząć zastanawiać się, jak ten teren ładnie ozdobić. Nie dość, że gleba zrobi się gliniana, to nie każda roślina poradzi sobie w tak ograniczonych warunkach. Najpopularniejszymi gatunkami, które są sadzone w takim miejscu są berberysy, pigwowce i tawuły. Dość często są też wykorzystywane róże pomarszczone. Są one bardzo piękne i można z nich zrobić śliczną, roślinną kompozycje kwiatową.

Na co należy uważać podczas sadzenia roślin na przydomowej oczyszczalni ścieków?

Podczas sadzenia roślin na tak dziwnym i trudnym terenie, warto zwrócić uwagę na parę ważnych szczegółów. Przede wszystkim muszą to być rośliny, których korzenie się za bardzo nie rozrastają. Absolutnie nie powinny to być żadne drzewa. Mogłoby naruszyć to oczyszczalnie ścieków, a tym samym narazić jej właściciela na bardzo duże koszty. Podczas wyboru kwiatów i krzewów warto też zawczasu sprawdzić, czy rośliny radzą sobie w trudnych lub zmiennych warunkach. Na pewno trzeba liczyć się z tym, że jakaś roślinka może się nie zaaklimatyzować i niestety uschnąć. W takim wypadku nie warto się poddawać i kupić inną, wcześniej sprawdzoną roślinę. Do tego potrzeba wiele cierpliwości, tak jak do tworzenia każdego ogrodu – nawet takiego z łatwymi warunkami i dobrą glebą.

Czy rośliny rosnące na przydomowej oczyszczalni ścieków wymagają innej pielęgnacji?

Każda roślina jest inna i ma określone wymagania, które trzeba spełnić, aby była zdrowa i pięknie rosła. Podczas sadzenia roślin na przydomowej oczyszczalni ścieków, można zadać sobie pytanie: Czy potrzebują one jakiejś dodatkowej, specjalnej pielęgnacji?  Tak naprawdę nie powinno być to konieczne. Jeśli wybór kwiatów i krzewów będzie odpowiednio przemyślany, to rośliny nie będą potrzebowały żadnej dodatkowej pracy przy nich. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie, ponieważ gleba może się robić gliniana.