Materace oferowane są w różnych twardościach, dlatego przy poszukiwaniu komfortowego modelu dla siebie warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia. Jak można rozpoznać twardość materaca? Co dokładnie oznaczają symbole twardości? Jak wybrać najlepszy materac pod kątem jego twardości?

Niektórzy preferują sen na materacach miękkich, inni z kolei na twardszych. To w dużej mierze kwestia indywidualna, dlatego też przed wyborem właściwego materaca warto dowiedzieć się więcej na temat stopni ich twardości.

Stopnie twardości materacy

Materace oferowane są w czterech głównych stopniach twardości, które oznaczane są symbolami H1, H2, H3 oraz H4. Symbole te stosowane są uniwersalnie – przez wszystkich producentów tego typu wyposażenia.

Twardość materacy:

  • H1 – miękki
  • H2 – średnio-miękki
  • H3 – średnio-twardy
  • H4 – twardy

Co dokładnie oznaczają konkretne stopnie twardości materaców? Który z nich będzie najlepszy?

Materac H1 – miękki

Materace miękkie polecane są przede wszystkim dla osób lżejszych, które ważą do około 60 kg. Zapewnia wtedy optymalne podparcie dla ciała. Osoby cięższe mogą nadmiernie zapadać się w tym materacu, co może powodować u nich pojawienie się nieprzyjemnych objawów – bólu kręgosłupa czy mięśni.

Jednym z typów materaców miękkich H1 jest materac z pianki termoelastycznej, czyli pianki VISCO.

Materac H2 – średnio-miękki

Materace oznaczone jako H2 rekomendowane są dla osób, które ważą od 50 kg do 80 kg, czyli to uniwersalne materace do snu. Dobrze podpierają ciało i dają wysoki komfort.

W tej twardości oferowane są różne rodzaje materaców – piankowych oraz sprężynowych.

Materac H3 – średnio-twardy

Ten rodzaj materaca to najpopularniejszy wybór. Materace H3 uznawane są za najbardziej wszechstronne i uniwersalne, dzięki czemu są one kupowane najczęściej. Sprawdzają się dla osób ważących 70-110 kg.

Podobnie jak materace H2, także materace Łódź o twardości H3 są dostępne w wielu wariantach do wyboru.

Materac H4 – twardy

To materace twarde, które najlepiej sprawdzają się u osób powyżej 100 kg, dla których pozostałe twardości są niewystarczające.

Materace te najczęściej wyposaża się w matę kokosową dla dodatkowego utwardzenia.