Szkło zawojowało branżę zajmującą się aranżacją wnętrz. Nic dziwnego – bardzo dobrze wpisuje się w ideę stylu minimalistycznego oraz pasuje do trendów wykorzystywania materiałów ekologicznych, nadających się do recyclingu.

Popularnym elementem dekoracyjnym jest grafika na szkle. Odpowiednio dopasowana do charakteru wnętrza, nadaje mu nowoczesnego, indywidualnego, efektownego i lekkiego wyglądu (niekiedy daje efekt optycznego powiększenia). W zależności od wzoru i zamierzonego efektu grafikę na szkle wykonuje się poprzez:

  • druk metodą UV,
  • piaskowanie szkła,
  • zastosowanie szkła laminowanego,
  • grawerowanie laserowe.

Ciekawe, niezwykle realistyczne grafiki na gładkich, błyszczących powierzchniach odpornych na działanie promieni słonecznych i ścieranie idealnie sprawdzają się w kuchni, w łazience, w salonie, w biurze czy gabinecie.

W nowoczesnej kuchni szkło z grafiką zastąpiło tradycyjne ceramiczne płytki. Przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami coraz częściej zajmuje szklany panel z delikatną, prawie niezauważalną grafiką lub wręcz przeciwnie – stanowi on główny element dekoracyjny, który zwraca uwagę. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli na wyspach i blatach kuchennych. Z kolei inne dodatkowe szklane elementy tj. fronty szafek, tace, deski do krojenia, o ile dobrze komponują się z panelem, dają możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego wnętrza.

Panele szklane coraz częściej stosuje się w łazienkach – dzięki ciekawym grafikom umieszczonym na ścianie prysznica, na ścianie nad wanną czy na przepierzeniu, pomieszczenie nabiera niesamowitego klimatu. Niebanalnym i zasługującym na uwagę rozwiązaniem jest wykorzystanie szkła z grafiką jako blat łazienkowy czy fronty szuflad lub szafek.

Szklane panele z grafiką dają ogromne możliwości aranżacyjne, stąd też wykorzystywane są także w szafach przesuwnych, w drzwiach szklanych, jako ścianki działowe czy szklane obrazy.

Higieniczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne (po obróbce cieplnej) szkło z grafiką stanowi trwały element dekoracyjny.