Chwasty

Nieustającym problemem, który dotyka każdego właściciela ogrodu są chwasty. Sieją się one same i często mają długie, ciężkie do wyrwania korzenie. Zabierają przestrzeń i czasami światło roślinom, które chcemy wyeksponować. Rosną bardzo szybko i co chwila można znaleźć nowe. Niestety nie można ich wytruć, ponieważ miałoby to równie przykry wpływ na inne kwiaty. Niektórzy stosują specjalne maty na rabatach. Mają one specjalne dziury na rośliny, a ich celem jest nieprzepuszczanie chwastów. Trzeba jedynie pamiętać o przysypaniu tej dziwnej tkaniny kamieniami lub czymś podobnym, aby zachować ładny wygląd podłoża. Można też regularnie wyrywać chwasty z całymi korzeniami. Po jakimś czasie powinny wyrastać coraz wolniej i rzadziej.

Szkodniki

Innym, za to często o wiele bardziej denerwującym od chwastów problemem są szkodniki. Bardzo szkodliwe mogą być krety i nornice, które podgryzają korzenie lub wyrzucają kopaniem swoich tuneli rośliny z ziemi. Są na to dwa skuteczne sposoby. Jeden z nich jest drastyczny i jest to trutka, którą wsypuje się do tunelu gryzonia. Dla osób, którym nie podoba się to rozwiązanie, podsunięto urządzenia wydające specjalne dźwięki. Są one bardzo nieprzyjemne dla tych małych nieproszonych gości i skutecznie je przeganiają. Urządzenia są ładowane słońcem i mają formę plastikowych patyczków wtykanych w ziemie. Innymi bardzo inwazyjnymi szkodnikami są ślimaki i mszyce. Zjadają one liście, co osłabia roślinę oraz jej wygląd. Najczęściej stosuje się wtedy specjalną trutkę lub spryskuje rośliny odstraszającym sprejem. Można by wymienić o wiele więcej podobnych szkodników, ale sposoby eliminacji za bardzo nie różnią się od tych już wymienionych.

Ilość obowiązków

Zmorą, o której wielu boi się powiedzieć na głos jest ilość obowiązków. Pracy w ogrodzie zawsze jest bardzo dużo i nigdy nie zdąży się zrobić wszystkiego. O pomoc można poprosić pozostałych domowników lub pomyśleć o sposobach na ułatwienie sobie życia w tej kwestii. Dobrym pomysłem jest zamontowanie linii kroplującej lub czasowych zraszaczy, co odejmie obowiązek podlewania roślin. Tak samo można skorzystać z automatycznej kosiarki ze sztuczną inteligencją. Można też spróbować wymyślić swoje, domowe patenty.