Dywany z długim włosiem od lat nie wychodzą z mody. Są niezwykle miękkie w dotyku, chronią przed chłodem podłogi, wyciszają wnętrze zatem doskonale sprawdzają się w dziecięcych pokojach. Nadają pomieszczeniom efektownego i zarazem przytulnego wyglądu, dlatego bardzo często spotykane są w sypialniach i w salonach. Jednak dywan Shaggy doskonale się prezentuje wtedy, gdy jest czysty.

Jak dbać o czystość dywanu z długim włosem?

Kudłate dywany, by zachować wygląd przez długi okres czasu, wymagają właściwej pielęgnacji. W gęstym runie o długości włosia sięgającej nawet 10 cm gromadzi się m.in. kurz, okruchy, piasek, włosy, sierść zwierząt oraz wiele innych zabrudzeń, które bardzo ciężko usunąć. Dywan z długim włosiem należy:

  • regularnie odkurzać – wielu producentów kudłatych dywanów zaleca powtarzanie tej czynności min. 2 razy w tygodniu. Każdy fragment dywanu powinien być odkurzony kilka razy w różnych kierunkach, aby zebrać jak najwięcej zanieczyszczeń. Warto zainwestować w specjalną szczotkę do tego rodzaju dywanów dywanów lub w odkurzacz ze specjalną turbo-szczotką,
  • trzepać – raz na kilka miesięcy dywan należy poddać trzepaniu – tradycyjnemu ręcznemu lub mechanicznemu w specjalnych punktach,
  • prać – plamy po napojach, kredkach czy plastelinie najpierw warto wybawić punktowo, używając wody i detergentów polecanych przez producenta. Cały dywan, z racji tego, że jest bardzo chłonny i wyprany w wannie lub pralce będzie długo schnął, co z kolei może doprowadzić do zapleśnienia dywanu lub jego trwałego uszkodzenia, należy prać przy użyciu odkurzacza piorącego o bardzo dużej mocy ssącej.

Pielęgnacja dywanu z długim włosiem może skomplikowana specjalnie nie jest, ale wymaga trochę czasu i nakładu pracy. Każdy właściciel dywanu shaggy, któremu zależy na doskonałej prezentacji miękkiego, gęstego i falującego runa, a który nie jest pewien czy potrafi we właściwy sposób dywan pielęgnować, może skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pranie dywanów, która oprócz specjalistycznego sprzętu i środków chemicznych, posiada wiedzę i doświadczenie.