Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budynkach to nie tylko konieczność wymagana prawem. To przede wszystkim pewność, że osobom przebywającym w budynku nic się nie stanie jeśli nawet dojdzie do przypadkowego zapalenia się jakiegoś elementu obiektu. Dlatego zdecydowanie warto inwestować w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, których częścią jest zamek do drzwi przeciwpożarowych. Jeśli nie wiecie, jaki jego model wybrać, przeczytajcie poniższy artykuł. W nim wyjaśniamy wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące wspomnianych produktów.
Zamek przeciwpożarowy – czyli jaki?
Wzmocniona konstrukcja. Odporność materiału na działanie wysokich temperatur. Wytrzymałość na ogień. Żeby określić produkt mianem: przeciwpożarowy, musi on spełniać wszystkie te wymagania. Dodatkowo nowoczesne zamki przeciwpożarowe muszą być bardzo intuicyjne w obsłudze. Na tyle intuicyjne, by spanikowany, spieszący się człowiek mógł je bez problemu otworzyć.
Skąd będziemy mieli pewność, że zakupiony model jest właśnie taki? Gwarantem spełniania wszystkich wymagań jest certyfikat zgodności z normą PN-EN 12209:2016-04. Jest to europejska norma określająca wymagania oraz metody badań dotyczące wytrzymałości, trwałości, funkcjonalności oraz zabezpieczeń mechanicznych zamków i ich zaczepów przeznaczonych do używania między innymi w drzwiach dymoszczelnych i przeciwpożarowych. Jeśli dane zamki przeciwpożarowe przeszły tę surową certyfikację, możemy mieć pewność że w stu procentach spełnią one swoją funkcję.
Wielu producentów, w których ofercie znajduje się przeciwpożarowy zamek, tworzy jego modele wyposażone w funkcję antypaniczną. Jak ona działa? Niezwykle prosto. Kluczem jest tu fakt, że taki zamek od wewnątrz można otworzyć bez klucza nawet wtedy, gdy system znajduje się pozycji zaryglowanej. Będziemy więc mogli zawsze bezproblemowo wyjść z budynku, a jednocześnie nie stracimy ochrony antywłamaniowej wnętrza. Antypaniczne zamki ppoż bardzo często montowane są w obiektach użyteczności publicznej: szkołach, urzędach, szpitalach, galeriach handlowych, biurowcach czy magazynach. Ale coraz częściej są one instalowane także w domach prywatnych. Bo owszem, takie rozwiązanie nie kosztuje mało. Priorytetem jest jednak bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. A na nim w żadnej sytuacji nie powinno się oszczędzać. Wymogi, procedury kontroli oraz zalecenia w zakresie stosowania jeśli chodzi o zamek antypaniczny przeciwpożarowy określa norma PN-EN 1125:2008. Przed zakupem sprawdźmy, czy dany zamek posiada certyfikat zgodności z nią.
Najnowsze komentarze