Bardzo często przy urządzeniu salonu nie zwracamy tak dużej uwagi na oświetlenie, poświęcając więcej czasu na dobranie właściwego kompletu wypoczynkowego czy telewizora. Jednak lampy w salonie są szczególnie ważnym elementem aranżacji. O czym powinniśmy pamiętać przy ich doborze? 

Jedna lampa w salonie? To zdecydowanie za mało! Chociaż obecnie nadal spotykamy salony, w których jest tylko jedno źródło światło, to jednak z tego pomieszczenia korzysta się o wiele lepiej wtedy, gdy możemy tworzyć w nim różne aranżacje świetlne. Podpowiadamy, jakie artykuły oświetleniowe warto wybrać do salonu.

Oświetlenie ogólne – praktyczne i dekoracyjne

Jeśli chcemy oświetlić salon, podstawą powinna być lampa sufitowa dająca oświetlenie ogólne. Możemy zdecydować się na lampę wiszącą taką jak dekoracyjny żyrandol albo modne obecnie lampy molekularne, lampy z walcowatymi abażurami czy też modele z drucianymi kloszami. Możemy również wybrać plafony, które są bardziej dyskretne.

W salonach coraz częściej spotyka się również oczka świetlne oraz taśmy świetlne, które montowane są w sufitach podwieszanych.

Oświetlenie dodatkowe – co warto wybrać?

Oprócz oświetlenia ogólnego we wnętrzu warto zastosować również dodatkowe lampy. Co wybrać do salonu? Na pewno dobrym zakupem będzie lampa podłogowa – dzięki niej będzie można uzyskać dodatkowe źródło światła przy fotelu albo przy sofie, które przyda się podczas czytania książek lub innych czynności wymagających mocniejszego, skoncentrowanego światła.

Możemy też zdecydować się na lampy stojące do umieszczenia na stoliku, parapecie czy na komodzie. Do dyspozycji mamy również ozdobne kinkiety – lampy ścienne, możemy zdecydować się na lampy do oświetlania mebli oraz grafik i obrazów. Wiele osób uzupełnia też wnętrza ozdobnymi źródłami światła, na przykład modnymi obecnie girlandami świetlnymi oraz lampionami.

Stwórz przytulna atmosferę w swoim salonie

Jeśli zależy ci na tym, aby stworzyć w swoim salonie przytulną atmosferę, warto zdecydować się na dużo źródeł światła. Będziemy mogli wtedy wyłączyć oświetlenie ogólne i włączyć to dodatkowe, które pozwoli na wypełnienie przestrzeni rozproszonym, miękkim światłem idealnym do wypoczynku.

Aby relaks w salonie był jeszcze przyjemniejszy, warto zdecydować się na zamontowanie w lampach żarówek o barwie ciepłej. Jest ona podobna do barwy światła tradycyjnych żarówek żarowych, dlatego ma nieco żółtawy odcień. Dzięki niemu wypełnia wnętrza przytulnym, zachęcającym do odpoczynku światłem, które przygotowuje nas do snu.