Aby korzystanie z basenów było komfortowe, hale, w których się znajdują, muszą mieć właściwą wilgotność powietrza. Obecnie osiąga się ją dzięki specjalistycznym osuszaczom basenowym.

Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgotności jest niekorzystny dla człowieka oraz dla otoczenia, w którym przebywa. Zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja wysuszaniu błon śluzowych i zmniejsza komfort oddychania, sprzyjając różnym infekcjom. Z kolei zbyt duża także utrudnia oddychanie, a także sprzyja pojawianiu się pleśni i grzybów, które również są groźne i mogą powodować u człowieka alergie, a nawet nowotwory.

Prawidłowa wilgotność powietrza ma zatem bardzo duże znaczenie w wielu różnych przestrzeniach, w tym również na basenach, z których często korzystamy. Jak wtedy uzyskuje się optymalny balans pomiędzy wilgocią a suchością powietrza?

Osuszacze basenowe – szybki sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci

Na basenach największym problemem jest nadmierna wilgoć powietrza. W związku z tym stosuje się tam specjalistyczne urządzenia takie jak osuszacze basenowe, których zadaniem jest aktywne odprowadzanie nadmiaru wilgoci dla uzyskania jej optymalnego poziomu w hali basenu.

Osuszacze basenowe to rozbudowane urządzenia, które oferowane są w różnych wariantach wydajności – od około 70 do 140 litrów na 24 godziny. Są elementem złożonych systemów pozwalających na szybkie i skuteczne zasysanie wilgotnego powietrza, a następnie osuszanie go i oddawanie we właściwym poziomie wilgotności.

Nowoczesne osuszacze basenowe działają także jako elementy systemów zautomatyzowanych. Wobec tego pozwalają na uzyskanie właściwego poziomu wilgotności automatycznie według ustawień użytkownika – dzięki temu nie jest konieczne ciągłe dokonywanie zmian pracy urządzenia.

Wobec tego w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się basen, bardzo ważne jest uzyskanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza – zarówno dla komfortu samych kąpiących się, jak również dla bezpieczeństwa budynku. Dobranie właściwych osuszaczy basenowych pozwala na uzyskanie optymalnego mikroklimatu na basenach.