W sklepach możemy znaleźć obecnie wiele różnych ramek przeznaczonych do oprawiania zdjęć oraz obrazów. Wiele z nich posiada także tak zwane passe-partout. Czym dokładnie jest ten element i jakie ma znaczenie?

Ramki z passe-partout, co czyta się jako „paspartu”, są obecnie bardzo popularne. Dzięki nim można stworzyć na ścianie atrakcyjną kompozycję z własnych fotografii albo różnych grafik. Nawet jedna ramka jest w stanie dać bardzo estetyczny rezultat!

Passe-partout – co to jest?

Czym jednak tak naprawdę jest passe-partout? To wyraz wywodzący się z języka francuskiego, który stosowany jest do określenia specjalnej ramki kartonowej z wycięciem, która ma powierzchnię nieco mniejszą od powierzchni grafiki, zdjęcia czy obrazu.

Passe-partout umieszczane jest wtedy w ramie obrazu i powoduje, że dzieło jest jeszcze ładniej wyeksponowane, ale również jest chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Ramy do obrazów mogą zatem zyskać na uroku, jeśli dodatkowo będą wyposażone w passe-partout. Taka kartonowa ramka może być zarówno czysta, jak też może mieć zdobioną powierzchnię, na przykład może być nacinana, tłoczona, może posiadać skośne krawędzie albo nadruki.

Kiedy warto wybrać ramkę z passe-partout?

Najczęściej ramy do obrazów, zdjęć czy grafik z passe-partout wybierane są wtedy, gdy chcemy uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny. Takie ramki świetnie wpisują się w popularny obecnie styl skandynawski, ale również rustykalny w nowojorski.

Również passe-partout pełni rolę ochronną. Zabezpiecza dzieło przed czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, często ramki tego rodzaju są dodatkowo chronione warstwą szkła albo pleksi, dlatego zmniejszają ryzyko poplamienia, podarcia, palcowania.

Gdzie można kupić ramkę z passe-partout?

Obecnie ramki do zdjęć z dekoracyjnymi passe-partout możemy zakupić praktycznie wszędzie. Znajdziemy je zarówno w popularnych sklepach z wyposażeniem wnętrz, jak również w specjalistycznych zakładach fotograficznych i zajmujących się świadczeniem usług oprawy.

Jeśli poszukujemy ramy z passe-partout na wymiar, możemy zamówić ją właśnie u rzemieślników zajmujących się świadczeniem usług ramiarskich, czyli oprawą dzieł.