W sklepach można znaleźć szeroki wybór różnych gotowych mebli, które wystarczy tylko ustawić we wnętrzu. Do dyspozycji mamy także meble na zamówienie, na przykład takie jak popularne szafy wnękowe. Na co zatem warto się zdecydować?

Zanim zakupimy szafę do domu czy do mieszkania, powinniśmy przemyśleć, czego tak naprawdę oczekujemy po tym meblu. Gdzie ma być ustawiona? Co chcemy w nim przechowywać? Jak ma być obsługiwana? Czy szafa ma mieć jakieś szczególne cechy?

Gdy już wiemy, czego oczekujemy, możemy podjąć kolejną ważną decyzję – czy lepszym wyborem będzie szafa gotowa, czy też ta wykonana na zamówienie?

Szafy gotowe

Są dostępne w wielu wariantach do wyboru, dlatego możemy dopasować je do różnych stylów wyposażenia wnętrza. Mają również niskie ceny – kupimy je nawet za około 100 złotych. Szafy gotowe są najczęściej wykonane z płyt meblowych, ale znajdziemy też modele z naturalnego drewna, wykańczane lustrami, nadrukami, dekoracyjnymi okuciami.

Szafy gotowe oferowane są w wariancie tradycyjnym – z drzwiami rozwieranymi, na zawiasach, a także z drzwiami przesuwnymi, na specjalnych szynach.

Chociaż mamy w czym przebierać, to jednak głównym minusem takich mebli jest fakt, że nie zawsze można dopasować je indywidualnie do danej przestrzeni, w której mają stanąć. Czasami brakuje dosłownie paru centymetrów.

Szafy na wymiar

Druga opcja to zamówienie szafy na wymiar w firmie stolarskiej. W tym przypadku mamy możliwość otrzymania mebla o indywidualnym wymiarze, dopasowanego do miejsca, w którym ma być postawiony.

Wówczas szafa może być nie tylko dobrana wymiarowo, ale także możemy zdecydować się na jej określony wygląd. Do dyspozycji jest pełna paleta różnych materiałów – płyt, drewna, frontów szklanych, lustrzanych, co daje nieograniczone możliwości w komponowaniu różnych zestawów.

Plusem jest też możliwość zaprojektowania wnętrza szafy, czyli możemy ustalić wtedy z wykonawcą liczbę i rozmieszczenie półek, szuflad, drążków, pojemników.

Głównym minusem szaf na wymiar jest ich spora cena – zapłacimy za nie najczęściej kilkukrotnie więcej niż za szafy gotowe.