Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez internetu – sieć, która umożliwia nam komunikację, błyskawiczną wymianę informacji wykorzystywana jest praktycznie w każdej nowoczesnej technologii i w każdym nowoczesnym systemie. Internet pozwolił na udoskonalenie m.in. elektrycznych znaków do drzwi i tym samym sprawił, że kontrola dostępu zyskała całkiem nowego znaczenia.

Nowa jakość życia

O tradycyjnych kluczach zapomnieliśmy już jakiś czas temu – najpierw w drzwiach pojawiły się zamki otwierane za pomocą kodów, potem zamki otwierane za pomocą karty rfid i zamki z czytnikami linii papilarnych. Teraz coraz większą popularność zdobywają zamki, które można otworzyć z każdego miejsca na świecie za pomocą aplikacji w telefonie. Wystarczy mieć połączenie z internetem przez bramkę Wi-Fi i można w dowolnym momencie zdalnie otworzyć drzwi członkom rodziny, można umożliwić ekipie sprzątającej lub lokatorom tymczasowy dostęp do mieszkania lub firmy, można sprawdzić historię wejść i wyjść oraz stan zamknięcia drzwi (system można skonfigurować tak, aby sprawdził za nas czy drzwi zostały zamknięte na noc). Aplikacja powiadamia m.in. o powrocie dzieci ze szkoły, o nietypowych drganiach drzwi, o konieczności wymiany baterii lub naładowania akumulatora we wkładce.

Czy zamki sterowane przez wi-fi są bezpieczne?

Zamki sterowane aplikacją są wygodne, funkcjonalne, ale wiele osób przed ich zainstalowaniem zadaje sobie pytanie – czy są bezpieczne? Czy haker nie przechwyci danych do logowania? Aby zamek stanowił skuteczne zabezpieczenie dostępu musi być spełnionych kilka warunków:

– telefon z zainstalowaną aplikacją powinien być zabezpieczony odciskiem palca, PINem, kodem, Face ID,
– drzwi, w których jest zainstalowany zamek powinny być drzwiami wysokiej klasy,
– wkładka zamka powinna pochodzić od sprawdzonego producenta być atestowana, certyfikowana, odporna na przewiercenia i włamania,
– stan baterii lub akumulatorów we wkładkach powinien być systematycznie sprawdzany (w razie awarii zamek można otworzyć za pomocą tradycyjnego klucza).

Szyfrowana komunikacja pomiędzy zamkiem a aplikacją eliminuje możliwość przechwycenia klucza, zatem tego typu zamki są bezpieczne i skutecznie ograniczają dostęp osobom niepożądanym.

Zamki do drzwi sterowane przez wi-fi to bardzo wygodne rozwiązanie, gwarantujące mieszkańcom lub użytkownikom pomieszczenia komfort użytkowania, większą swobodę. Prosty w obsłudze i montażu, bardzo funkcjonalny inteligentny zamek ma estetyczny wygląd, niewielkie rozmiary.