Eleganckie, funkcjonalne i wytrzymałe – to tylko kilka zalet zlewozmywaków granitowych w kuchni. Co jeszcze warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Przy aranżacji kuchni powinniśmy pamiętać o tym, żeby dobrać wszystkie jej elementy nie tylko pod kątem wyglądu, ale również ich parametrów technicznych. Dzisiaj w sprzedaży znajdziemy nie tylko najbardziej popularne zlewozmywaki stalowe, ale także te wykonane z kamienia – granitu

Zanim jednak zdecydujesz się na zakupienie takiego zlewozmywaka do swojej kuchni, sprawdź bliżej jego zalety i wady, a także sprawowanie się na co dzień. Czy rzeczywiście zlewozmywak granitowy to dobry wybór?

Z czego powstają zlewozmywaki granitowe?

Zacznijmy jednak od tego, z czego tak naprawdę wykonane są zlewozmywaki granitowe. Obecnie dostępne w sprzedaży zlewozmywaki tego rodzaju nie powstają ze 100% granitu, co byłoby także trudne w realizacji.

W rzeczywistości zlewozmywaki granitowe produkowane są z konglomeratu – masy składającej się w około 80% z kruszywa granitowego zmieszanego ze spoiwem (żywicą syntetyczną) oraz kolorowymi pigmentami. Masa pozwala na nadanie zlewozmywakom różnych form i dodatkowo specjalnych właściwości. Jednym z najczęściej stosowanych kompozytów granitowych jest Silgranit.

Zalety zlewozmywaków granitowych:

  • elegancki wygląd – mogą stanowić ozdobę kuchni w każdym stylu
  • wyjątkowa twardość – zlewozmywaki z konglomeratu granitowego są odporne na zarysowania i uderzenia zwykle występujące w kuchni, na przykład garnkiem, spadającą szklanką
  • odporność na wysokie temperatury – można postawić na nich garnek zdjęty prosto z palnika albo naczynie żaroodporne wyjęte z piekarnika
  • brak odbarwień – zlewozmywaki z konglomeratu nie są narażone na odbarwienia w trakcie użytkowania

Główną wadą zlewozmywaków granitowych jest ich dość wysoka cena. Jest jednak skompensowana ich wyjątkową wytrzymałością – zlewozmywak może posłużyć przez długie lata. Także musimy pamiętać o tym, że są one dość ciężkie, dlatego mogą wymagać odpowiedniej zabudowy.

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Jednym z mitów dotyczących zlewozmywaków granitowych jest ich podatność na zabrudzenia i odbarwienia. Ciemne ślady na zlewozmywakach głównie pochodzą od metalowych przedmiotów – garnków i patelni i można łatwo usunąć je gąbkami i mleczkami czyszczącymi.

Przebarwienia na zlewozmywakach granitowych to w rzeczywistości zabarwiony od herbaty, kawy czy wina osad wapienny – możemy usunąć go z użyciem specjalnych środków albo zwykłego octu i ciepłej wody. Niektórzy producenci mają w ofercie także dedykowane produkty do czyszczenia.