Mówią, że ludzie dzielą się na tych którzy mają zmywarkę do naczyń oraz na tych którzy będą ją mieli, jeśli tylko raz spróbują i z niej skorzystają. Każdy, kto choć na chwilę obcował ze zmywarką do naczyń, wie jak użyteczne jest to urządzenie i nie wyobraża sobie pracy w kuchni bez niej. Na naszym rynku jest wiele dobrych produktów, różnych producentów, które spełniają podstawowe funkcje zmywarki do naczyń, wolnostojące i do zabudowy. Dziś na warsztat bierzemy zmywarkę BOSCH SPV 43M10EU. Poniżej nasze wnioski z testu oraz nasze opinie o zmywarce.

Wygląd zmywarki

Niewiele można powiedzieć o wyglądzie zewnętrznym zmywarki Bosch, bo jest to zmywarka typowo pod zabudowę. Można ją polecić osobom, które chcą wkomponować urządzenie w desing kuchni, tak by nie obiegało od pozostałych jej elementów. Pozostaje jedynie ocena funkcji i wyglądu wewnętrznego zmywarki, która przedstawiona została poniżej.

Rozmiary zmywarki

Zmywarka Bosch przeznaczona jest raczej do małych i wąskich kuchni, jej szerokość to 44,8 cm, wysokość 81,5 cm oraz głębokość 55 cm. Oznacza to, że wielkość wkładu nie jest powalająca, ale wystarcza w zupełności dla trzy osobowej rodziny. Waga zmywarki to około 30 kg.

Wszystkim domorosłym majstrom, chcących wbudować zmywarkę w standardową szafkę, polecamy mebel o szerokości 50cm. Aby dobrze ją zamocować wystarczy użyć niewielkich (ok. 0,7cm) podkładek aluminiowych lub drewnianych by wypełnić przerwy wew. między szafką a zmywarką (na szerokości), przykręcić boki oraz dopasowany wcześniej front, blat i gotowe. Można zwrócić się również do firmy stolarskiej i cieszyć się zrobionym na wymiar meblem.

Funkcje zmywarki

Zmywarka posiada kilka ciekawych funkcji takich jak VarioSpeed, czyli skrócony czas zmywania do 50 procent bez obniżenia jakości zmywania. Funkcja ta przydaje się jeżeli zależy nam na czasie jednak pobiera więcej energii oraz wody. Kolejną przydatną funkcją jest „połowa załadunku”. To wodo oraz energooszczędny program przeznaczony dla małej ilości naczyń, Niestety testowany model zmywarki nie posiada funkcji intensywnego zmywania, która jest przydatna do zabrudzonych patelni i garnków.

Programy zmywarki

Zmywarka posiada podstawowe 4 programy:

 • Auto 45-65°C
 • Eco 50°C
 • Skrócony 45°C
 • Mycie wstępne

Po dość długim okresie testowania zmywarki, można polecić program Eco 50°C, który sprawdza się przy myciu różnych naczyń, po którym naczynia są dobrze umyte, lśniące i suche. W jedynym cyklu program Eco zużywa 0,78 kWh energii, natomiast zużycie wody to 9 litrów.

Dla bardziej zabrudzonych naczyń można również zastosować program Auto 45-65°C, który dostosuje temperaturę do stopnia zabrudzeń za pomocą zainstalowanych czujników. Zmywarce brakuje programu do mycia garnków w temperaturze 70°C, choć mniej wymagające osoby poradzą sobie bez takiej opcji.

Wnętrze zmywarki

Wnętrze zmywarki zostało wyposażone w dwa kosze na różnego typu naczynia. Zmywarka może jednorazowo umyć 9 kompletów naczyń. Kosz górny posiada 3 stopniową regulację wysokości oraz składane półki na filiżanki, natomiast kosz dolny – składane półki oraz pojemnik na sztućce. Dzięki regulowanym koszom można w niej umyć większe garnki a nawet blachy z piekarnika.

Zmywarka posiada elektroniczny panel sterujący, z którego można wybrać odpowiedni program i dodatkowe funkcje. Na wyświetlaczu pojawia się czas pozostały do końca programu, a każde zmywanie kończy się sygnałem dzwiękowym i brakiem czerwonej lampki. Panel pokazuje nam również informacje o braku płynu nabłyszczającego i soli zmiękczającej.

Parametry techniczne:

 • Klasa efektywności energetycznej A+
 • Klasa efektywności zmywania A
 • Klasa efektywności suszenia A
 • Zużycie energii – 220 kWh na rok
 • Zużycie wody – 2520 litrów na rok
 • Czas trwania cyklu standardowego – 170 min
 • Poziom hałasu 48 dB(A)

Zmywarka posiada system Aqua Stop, który chroni przed zalaniem mieszkania. W przypadku wycieku wody zmywarka automatycznie odcina dopływ wody.

Podsumowanie

Ocena końcowa to 4/5. Zmywarka jest prosta w obsłudze i cicha w użytkowaniu, a po każdym zmywaniu informuje nas o zakończonym programie. Radzi sobie dobrze nawet z mocno zabrudzonymi naczyniami. Zmywarka jest mała ale dość pojemna, sprawdza się maksymalnie dla 2-3 osobowej rodziny, dla większych rodzin polecamy jednak zakup zmywarki 60 centymetrowej.