Tchibo Cafissimo to seria ekspresów do kawy na kapsułki aktualnie zawierająca aż 5 modeli różniących się wielkością oraz możliwościami. Są to MINI, TUTTOCAFFÈ, LATTE, CLASSIC oraz PURE. Wygląd ekspresu Tchibo Cafissimo na tle konkurencji jest zdecydowanie pozytywny. Począwszy od najbardziej standardowego wyglądu modelu CLASSIC a skończywszy na najbardziej nowocześnie wyglądających MINI czy PURE. W zależności od modelu producent oferuje kilka kolorów, dzięki czemu z łatwością możemy dobrać kolor odpowiedni do swojego wnętrza. Ekspresy wyglądają na wykonane z wysokiej jakości materiałów, prezentują się solidnie i stabilnie.

Wymiary ekspresu

Praktycznie wszystkie ekspresy Tchibo Cafissimo mają niewielkie wymiary, przez co sprawdzą się w niedużych kuchniach oraz niewielkich pomieszczeniach biurowych. Najmniejszym modelem, jak wskazuje na to jego nazwa jest MINI o wymiarach 30 x 18 x 22 cm. Największymi gabarytami cechuje się LATTE, posiadający najwięcej funkcjonalności. Ma on 29,5 x 19,5 x 39,5 cm.

Funkcjonalność ekspresu

Wszystkie ekspresy posiadają trzy główne tryby parzenia kawy – espresso 40 ml, cafe crema i kawa filtrowana 125 ml. Są one oznaczone kolorami, więc łatwo dobierzemy odpowiednią kapsułkę do danego modu pracy ekspresu. Każdy tryb to również inne ciśnienie parzenia. Dodatkowo model CLASSIC posiada dyszę spieniającą mleko, dzięki czemu możemy przygotować kawę latte. Cały proces jest dość pracochłonny i polega kolejno na nagrzaniu pary, upuszczeniu jej nadmiaru, podgrzaniu i spienieniu mleka, schłodzeniu ekspresu i dopiero zaparzeniu kawy. Szybciej cała procedura odbywa się w modelu LATTE. Zintegrowano tam specjalny pojemnik na mleko, dzięki czemu proces parzenia kawy mlecznej czy cappuccino jest automatyczny. Wszystkie ekspresy posiadają wskaźnik braku wody oraz zakamienienia.

Czyszczenie

Ekspresy Cafissimo czyści się łatwo. Wystarczy wyjąć elementy używane przy parzeniu kawy i umyć je pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Trudniej trochę umyć dyszę do spieniania mleka (w przypadku modelu CLASSIC), należy pamiętać aby robić to po każdym użyciu inaczej mleko zasycha i dyszę trudniej zdjąć. Należy również pamiętać o opróżnianiu nadmiaru wody oraz czyszczeniu  pojemnika – dzięki czemu unikniemy powstawaniu śliskiego osadu organicznego.

Kapsułki i jakość kawy

Kapsułki dzielą się na Espresso, Caffe Crema i kawę filtrowaną. W każdym rodzaju kapsułek mamy do wyboru kilka smaków i rodzajów kawy o różnej intensywności. Wszystkie kapsułki są zapakowane hermetycznie i składają się w stu procentach z kawy bez żadnych dodatków takich jak syropy smakowe czy mleko w proszku. Producent oferuje również kawę bezkofeinową oraz kilka rodzajów kapsułek z herbatą.

Dla przeciętnego zjadacza chleba, a właściwie konsumenta kawy, smak będzie raczej bez zarzutu, szczególnie w pierwszych dwóch trybach pracy. Każdy użytkownik musi jedynie dobrać odpowiedni rodzaj kapsułki do swoich preferencji smakowych. Jeśli chodzi o bardziej wytrawnych koneserów tego napoju, może być to być kiepski wybór i powinni oni raczej zainteresować się ekspresami z wbudowanym młynkiem i wyższym ciśnieniem parzenia.

Podsumowanie

Obsługa ekspresu jest prosta i szybka, wyłączając dość pracochłonną opcję kawy latte w modelu CLASSIC. Wybór kapsułek jest duży (dobrze ponad 10 rodzajów oraz kawa bezkofeinowa), ale mogłyby być one tańsze. Ich średnia cena to około 13-15 zł za 10 kapsułek, oczywiście można kupić je trochę taniej w zestawach po 80 lub 96 sztuk, które kosztują od 100 do 135 złotych w zależności od rodzaju. Polecam dla mniej wymagających fanów tego czarnego napoju, pijących kawę stosunkowo rzadko oraz posiadających małe pomieszczenia, w których umieszczony będzie ekspres.