Na początku 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wydała oświadczenie informujące o tym, że do końca 2023 roku nie będzie wykonywać przyłączeń gazowych dla nowych inwestorów. Wszystko dlatego, że skończyły się jej fundusze przeznaczone na tego typu inwestycje. Do tego dochodzi problem w postaci tego, że w niektórych okolicach po prostu nie ma stworzonej odpowiedniej infrastruktury gazowej, do której w najbliższej przyszłości można by podłączyć nowo budowane obiekty. Rodzi się więc pytanie: jakie ogrzewanie do domu bez gazu wybrać? Które z alternatywnych źródeł ciepła są obecnie najbardziej polecane? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu

Jakie ogrzewanie w oczekiwaniu na gaz?

Ciepło wytwarzane z gazu uważane jest nie tylko za jedno z najtańszych. Według większości użytkowników jest ono także bardzo ekologiczne, bo nie wytwarza tylu szkodliwych substancji co na przykład ogrzewanie węglowe. Jeśli jednak nie możemy z niego skorzystać, jako alternatywy dla ogrzewania gazowego możemy użyć pomy ciepła. Jest to rozwiązanie tanie i bezproblemowe w eksploatacji, które zapewni nam ciepłą wodę w kranie i grzejnikach, ale też może być wykorzystane w systemach chłodzących.

Jak działa omawiane urządzenie? Energię cieplną pobiera ono z najbliższego otoczenia domu czy innego budynku, czyli z gruntu, wody bądź powietrza. Są to tak zwane źródła dolne. Następnym elementem jest sama pompa, która tę energię pobiera i zamienia na formę możliwą do wykorzystania w domowych instalacjach. Ostatni, trzeci element zestawu, to źródło górne, czyli właściwa grzewcza instalacja znajdująca się w budynku. Może mieć ona formę grzejników, ale też ogrzewania podłogowego, sufitowego czy ściennego.

Przyłącze gazowe wstrzymane – może więc fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne to produkty, które pobierają energię wprost z promieniowania słonecznego. Podobnie jak pompa ciepła, są więc przyjazne dla środowiska oraz, po poniesieniu początkowych kosztów związanych z montażem, nie generują dużych opłat. Jako ciekawostkę warto podać, że słońce to obecnie trzecie pod kątem wielkości źródło energii odnawialnej na świecie.

Gdy więc następuje wstrzymanie przyłączy gazowych – alternatywy na pewno zapewnia fotowoltaika. Ogniwa fotowoltaiczne łączone są w moduły przekształcające energię słońca w energię elektryczną. Tak wytworzony prąd stały kierowany jest do falownika, który zmienia go na prąd zmienny (230 volt). Tak uzyskany prąd możemy wykorzystać do naszych bieżących potrzeb lub zmagazynować w sieci energetycznej.