Lato zbliża się wielkimi krokami, więc wiele osób już nie może doczekać się rozpoczęcia sezonu grillowego. Nic dziwnego, to doskonały sposób na miłe spędzenie czasu z innymi oraz przygotowanie pysznego posiłku, który przypadnie do gustu całej rodzinie. Aby w pełni wykorzystać sezon grillowy niezbędne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt – coraz więcej osób jednak rezygnuje z tradycyjnych modeli metalowych na rzecz stacjonarnych grillów budowanych na stałe w ogrodzie. Taka konstrukcja jest solidna i wytrzymała, więc z pewnością posłuży Ci przez wiele lat. Jeżeli zdecydowałeś się właśnie na taką budowę, być może jednak zastanawiasz się, czy nie trzeba uzyskać na nią specjalnego pozwolenia z urzędu? Postaramy się przybliżyć nieco ten temat.
Na które obiekty budowlane konieczne jest zezwolenie?
Aby uniknąć przykrych konsekwencji, przed wykonaniem prac remontowych lub budowlanych każdy z nas, dokładnie analizują swoją sytuację, zastanawiając się, czy nie potrzebne jest zgłoszenie danego projektu do urzędu. Ma to miejsce w przypadku inwestycji takich jak domki jednorodzinne, sieci elektroenergetyczne czy wodociągowe, parterowe garaże wiaty oraz budynki gospodarcze. Nawet zbudowanie tarasu naziemnego, ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 metra czy oranżerii wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Nic dziwnego, że planujesz budowę murowanego grilla także zastanawiasz się, co mówi prawo. W praktyce jednak nie każdy obiekt budowlany wymaga zgłoszenia – dużo zależy między innymi od jego wielkości. Na własnym ogrodzie można postawić między innymi altany i wiaty o powierzchni do 35 m2. Liczba takich obiektów nie powinna być większa niż dwa budynki na 500 m2 działki.
Czy na budowę murowanego grilla potrzebujemy pozwolenia?
Czy więc budowa murowanego grilla na własnym ogrodzie wymaga ubiegania się o stosowne pozwolenie? Wszystko zależy od jego rozmiaru. Jeżeli jest to niewielkie palenisko bez zadaszenia, z powodzeniem możesz zająć się jego budową bez żadnych obaw i formalność. Z punktu widzenia przepisów, konstrukcje takie zaliczają się do obiektów małej architektury. Jednak, jeżeli chcesz zbudować go w towarzystwie altany o powierzchni co najmniej 352 kwadratowych konieczne będzie już odpowiednie zezwolenie.
Najnowsze komentarze