Moda na wykładziny we wnętrzach już minęła. Obecnie w niemal każdym domu przeważają płytki lub panele. Chociaż są one łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne, to nierzadko sprawiają, że mieszkanie prezentuje się dosyć chłodno i mało przytulnie. Skutecznym sposobem, aby dodać mu nieco ciepła jest zainwestowanie w dywan. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli utrzymanych w oryginalnej kolorystyce. Dlaczego warto ozdobić swój salon lub sypialnie modnym dywanem oraz na jaki model postawić?

Zalety dywanów

Dywany pełnią we wnętrzu zarówno funkcje praktyczne, jak i ozdobne. Jeśli chodzi o te pierwsze to do ich głównych zalet należy ochrona podłogi przed zniszczeniem. O wiele łatwiejsza jest wymiana dywanu niż samej podłogi – szczególnie, jeżeli jest drewniana. Dywany chronią także przed pośliźnięciem – lśniące płytki, szczególnie znajdujące się w łazience mogą zagrażać bezpieczeństwu domowników. Położenie dywanu podszytego materiałem z kauczuku sprawi, że nie będzie się on przesuwać, jednoczenie chroniąc domowników przez bolesnym upadkiem. To jednak jeszcze nie koniec korzyści, jakie niosą za sobą dywany. Dodatkowo, tłumią dźwięki kroków oraz optycznie zmniejszają duże przestrzenie. Oczywiście, mogą stanowić istotny akcent kolorystyczny i nadawać pokojom przytulny charakter oraz zwiększają komfort użytkowników – nie ma nic przyjemniejszego niż chodzenie na bosaka po miękkim i puszystym dywanie.

Jaki dywan wybrać?

Chcesz ozdobić swoje wnętrze dywanem i zastanawiasz się, na jaki model się zdecydować? Wyróżnić można kilka głównych rodzajów dywanów. Dostępne są modele wełniane, niezwykle miękkie i grube, które jednak wchłaniają kurz i nie są zbyt odporne na zabrudzenia oraz dywany z bawełny – ich zaletą jest interesująca kolorystyka oraz często można je prać w pralce. Mogą one także być wykonane z juty i ręcznie plecione oraz z tworzyw sztucznych. Dywany można podzielić też ze względu na długość włosa – te najbardziej puszyste bywają nazywane shaggy, ich poszczególne włókna mogą mieć nawet 10 cm. Wyróżnia się też dywany z krótkim, 2-3 cm włosiem lub tkane płasko.