Podłoga lakierowana dodaje wnętrzu niebywałego szyku, a każdy jej posiadacz chce, by jak najdłużej dobrze się prezentowała. Jednak drewno to surowiec, który jest bardzo wrażliwy na zmiany w otoczeniu, takie jak wzrost bądź spadek temperatury powietrza czy wilgotności. Aby zapobiec negatywnym skutkom długiego użytkowania należy prawidłowo dbać o lakierowaną posadzkę. Przestrzegając zasad, które da się zawrzeć w trzech krokach, utrzymamy świeży wygląd podłogi na dłużej.
Po pierwsze – czyszczenie. Wskazane jest jak najczęstsze usuwanie kurzu „na sucho”, na przykład przez klasyczne odkurzanie. Ważne, by nie narażać podłogi na zbyt dużą wilgoć. Gdy decydujemy się myć lakierowaną posadzkę „na mokro” należy zadbać, by mop lub szmatka były mocno wyciśnięte. Szczególną ostrożność powinno zachować się wobec desek i parkietu wykonanych z drewna bukowego i klonowego.
Po drugie – konserwacja. Nie musimy zamartwiać się, gdy dostrzeżemy na naszej podłodze pierwsze oznaki porysowania czy zmatowienia. Z pomocą przyjdzie nam lakier do samodzielnej aplikacji. Raz bądź dwa razy w roku można samemu odświeżyć lakierowane drewno. W tym celu należy zaopatrzyć się w lakier odpowiedni dla gatunku drewna, z którego wykonana jest nasza posadzka oraz szmatkę, najlepiej bawełnianą. Najpierw powinno się dokładnie umyć i odtłuścić powierzchnię, a następnie zdecydowanymi ruchami wcierać lakier szmatką. Trzeba mieć na uwadze, ze lakier wysycha po około 30 minutach, więc proces winien być wykonywany sprawnie.
Po trzecie – renowacja. Gdy ubytki w podłodze są znaczne, możemy zastanowić się nad wezwaniem fachowca do wymiany kilku pojedynczych elementów, które są najbardziej uszkodzone. Głębokie rysy możemy również samodzielnie uzupełnić. Najpierw należy zmatowić naprawiany fragment, a potem wypełnić ubytki szpachlówką stolarską do drewna. Gdy całość wyschnie, szpachlówkę trzeba wyrównać i pokryć podłogę lakierem. Na rynku są również dostępne preparaty do miejscowego wypełniania lżejszych zarysowań. Ostatecznym rozwiązaniem jest użycie szlifierki lub cyklinarki.
Po takie usługi najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy, która zajmie się tematem kompleksowo. Lakierowanie podłóg Łódź będzie wyborem optymalnym dla wszystkich klientów z Polski centralnej.
Lakierowana podłoga może niekiedy przysporzyć kłopotów w utrzymaniu, ale jej niepowtarzalny urok potrafi to wynagrodzić. Co więcej, starzejące się drewno, zyskuje rustykalny charakter, który bywa dla niektórych pożądanym efektem. Zatem jest to dobry wybór zarówno dla tych, którzy chcą utrzymać świeży wygląd wnętrza, jak i dla tych, którym nie przeszkadza, gdy dom „dorasta” razem z nimi.
Najnowsze komentarze