Niewielkie mieszkania oraz pokoje mogą sprawiać klaustrofobiczne wrażenie, jeśli nie będą odpowiednio zaaranżowane. Można jednak urządzić je tak, że będą prezentowały się naprawdę stylowo i będą optycznie bardzie przestronne. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

  1. Postaw na biel

Biel jest uniwersalnym kolorem i pasuje do praktycznie każdej aranżacji. Odbija światło, dlatego powoduje, że przestrzenie wyglądają wtedy na optycznie większe. To powoduje, że całe pomieszczenie może wyglądać na przestronniejsze, nawet jeśli jest dość małe.

Biały najczęściej wybierany jest wtedy na ściany, ale również można wybrać inne białe elementy aranżacji, na przykład białe meble czy białe tekstylia w dekoracji wnętrza. Jasna podłoga również pomoże w powiększeniu przestrzeni optycznie.

  1. Wybierz lekko wyglądające meble

We wnętrzach o mniejszym metrażu ważne są również odpowiednio dobrane meble. W tym celu warto zdecydować się na te lekko wyglądające, niezbyt zabudowane, czyli lepiej nie kupować tradycyjnej meblościanki.

Plusem będą meble w jasnej kolorystyce – bieli lub jasnych barwach drewna. Najlepiej, aby były ażurowe i nie tworzyły zwartej bryły na ścianie. Wobec tego dobry wyborem mogą być wiszące półki zamiast zabudowanych regałów. Także warto zwrócić uwagę na meble podwieszane – dzięki temu, że pozostawiają widoczną podłogę, także optyczne powiększają wnętrze.

  1. Odsłonięte okno

Kolejną propozycją jest odsłonięcie okna, czyli zamiast kupowania pełnego zestawu składającego się z ciężkich firan oraz zasłon, lepiej zdecydować się tylko na zasłony, a zamiast firanek wykorzystać dekoracyjne rolety rzymskie lub żaluzje.

Odsłonięte okno wpuści do wnętrza więcej naturalnego światła, a brak przesłony w postaci firanki sprawi, że pokój będzie wyglądał na bardziej otwarty.

  1. Lustra

Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie małego wnętrza jest również wykorzystanie luster. Mogą być powieszone na ścianie, na przykład nad kompletem wypoczynkowym albo nad łóżkiem, dobrym wyborem będzie też szafa do zabudowy wykończona lustrzanym frontem.

  1. Porządek

Nie zapominajmy też o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o porządku. Uporządkowane, schludne wnętrze będzie wyglądało na optycznie większe niż to, w którym panuje rozgardiasz.

Jeśli mamy problemy z utrzymaniem porządku, warto zastosować we wnętrzu dodatkowe pojemniki, na przykład takie jak skrzynki, kosze, dekoracyjne tace, w których będzie umieszczało się przedmioty leżące luzem – dzięki temu wnętrze będzie prezentować się od razu lepiej.