Rośliny we wnętrzach sprawią, że będzie ono prezentowało się jeszcze lepiej. Kwiaty ożywiają wnętrza i dodają im uroku. Jak możemy udekorować mieszkanie roślinami?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że moda dotyka także roślin. Co roku zmieniają się trendy również w dziedzinie florystyki. Oczywiście, przy doborze odpowiednich roślin powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na wymagania – odpowiednie stanowisko, potrzeby związane z podlewaniem i nawożeniem.

Jakie rośliny warto wybrać do mieszkania? Jak je ułożyć? A może zamiast żywych wybrać te sztuczne? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Rośliny w mieszaniu – na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Przede wszystkim powinniśmy przemyśleć, czy chcemy kupić rośliny żywe czy sztuczne. Oczywiście, znacznie lepiej będą prezentowały się te żywe, niemniej nie każdy może wybrać rośliny tego rodzaju do swojego mieszkania – zapominalscy, posiadacze zwierząt, rodzice, a także ci, którzy często podróżują.

Dobierając rośliny przemyślmy, gdzie mają być one ustawione. Każdy gatunek ma swoje szczególne wymagania, dlatego powinniśmy wybrać je tak, aby dobrze rozwijały się w miejscu, w którym je ustawimy. Gdy chcemy udekorować mieszkanie żywymi roślinami i mamy zwierzęta, dobierzmy takie, które nie będą dla nich toksyczne.

Wnętrza możemy udekorować roślinami doniczkowymi, ale również możemy wybrać kwiaty cięte oraz inne rośliny cięte, na przykład dekoracyjne gałązki.

Najmodniejsze rośliny do dekoracji mieszkań:

  • wężownica gwinejska – ma sztywne, mieczowate liście, jest prosta w uprawie
  • monstera dziurawa – ma duże, błyszczące liście, potrzebuje dużo przestrzeni
  • eukaliptus – najczęściej wybierany w formie gałązek do wazonu
  • oliwka europejska – efektowne drzewko, niemniej dość wymagające w uprawie
  • aloes – sukulent liściowy, znany jako roślina lecznicza, dość prosty w uprawie
  • figowiec pospolity – wymaga dużej doniczki, nie jest wymagająca w pielęgnacji

To tylko niektóre gatunki popularnych roślin do dekoracji mieszkań. Jest ich znacznie więcej – warto zapoznać się bliżej z ciekawymi propozycjami na różnych portalach wnętrzarskich.

Jak udekorować mieszkanie roślinami?

Rośliny świetnie prezentują się zarówno w mieszkaniach urządzonych w stylu minimalistycznym, jak i klasycznym czy orientalnym. W nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach najlepiej prezentują się pojedyncze gałązki lub kwiaty w wazonach oraz pojedyncze kwiaty w doniczkach.

Możemy też urządzić prawdziwą dżunglę w swoim mieszkaniu – rośliny możemy ustawić na parapecie, możemy podwiesić je pod sufitem, a także możemy ustawić je na stole albo na komodzie.

Nawet jeden niewielki kwiat w doniczce albo w wazonie potrafi sprawić, że wnętrze będzie wyglądało świeżo. A wtedy, gdy nie możemy lub nie chcemy mieć żywych roślin, zawsze możemy wybrać te sztuczne.