Efektownie prezentująca się podłoga wcale nie musi być bardzo kosztowna w wykonaniu. Obecnie do wyboru mamy szeroką gamę różnych materiałów wykończeniowych, w tym także panele podłogowe laminowane. Jakie są ich główne zalety, a jakie wady?

Panele podłogowe laminowane są w sprzedaży już od wielu lat. Są one atrakcyjną cenowo alternatywą dla paneli wykonanych z drewna, dlatego obecnie możemy znaleźć je w wielu różnych domach.

Czym dokładnie są panele laminowane?

Panele tego rodzaju składają się z kilku warstw. Rdzeń paneli tego rodzaju wykonany jest najczęściej z drewnopochodnej płyty wiórowej, HDF albo płyty MDF. Jest ona odpowiedzialna za wytrzymałość paneli.

Od dołu płyty te wykończone są dodatkowymi warstwami, na przykład ze sprasowanego papieru. Od wierzchu panele laminowane są z kolei wykończone laminatami oraz nadrukami z wzorami – najczęściej drewnianych desek, ale spotkamy też panele laminowane o wzorach płytek ceramicznych, podłogi kamiennej czy korkowej. Dzięki temu, że panele od wierzchu są specjalnie zabezpieczone, są także wytrzymałe – wysoce odporne na ścieranie, promieniowanie UV, temperatury.

Kiedy warto wybrać podłogi z paneli laminowanych?

Panele podłogowe laminowane mają wiele zalet powodujących, że są one obecnie tak chętnie wybierane. Oprócz niskiej ceny, ponieważ możemy kupić je już za 20 złotych za metr kwadratowy, warto też wskazać na ich łatwe układanie bez kleju oraz na estetykę. Chociaż nie są wykonane z naturalnego drewna, to potrafią dobrze je imitować.

Panele te najczęściej wybierane są do salonów oraz sypialni, ale można stosować je też w przedpokojach, a nawet w kuchniach. Pamiętajmy jednak o tym, że są one wrażliwe na wilgoć, dlatego stojąca na nich woda może spowodować napęcznienie paneli i nieestetyczne wybrzuszenia.

Warto też pamiętać o tym, że panele laminowane nie są możliwe w renowacji – gdy dojdzie do uszkodzenia laminatu albo wybrzuszenia, nie możemy zetrzeć wierzchniej warstwy papierem ściernym jak w przypadku drewna. Wobec tego jeśli chcemy wykończyć wnętrza panelami laminowanymi, warto zdecydować się na te wyższej jakości, które są bardziej wytrzymałe, trwałe i posłużą nam na długi czas. W przeciwnym przypadku trzeba będzie wymieniać je już po paru latach.

Zatem panele laminowane to dobry wybór do różnych przestrzeni, gdy nie stać nas na drewno lub poszukujemy podłogi łatwej do utrzymania w czystości. W sklepach czeka na nas szeroka gama różnych wzorów do wyboru – można sprawdzić je już teraz on-line, a nawet zamówić z dostawą do domu przez internet!