Wielu młodych ludzi wkraczających w dorosłość zastanawia się, kiedy zakupić swoje własne mieszkanie. Czy zrobić to od razu po studiach? A może dopiero przed ślubem? Czy oszczędzać, a może od razu wziąć kredyt?

Jak zwykle bywa w takich właśnie sytuacjach, nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zakupić pierwsze mieszkanie. Odpowiedź na nie zależna jest od szeregu zróżnicowanych czynników, między innymi od sytuacji pytającego, jego zarobków, od tego, czy ma on taką potrzebę.

Żeby określić, czy zakupienie mieszkania jest teraz dobrym pomysłem, musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy obecnie mieszkanie jest dla mnie niezbędne? Czy stać mnie na tym, aby zamieszkać na swoim? Czy planuję w najbliższym czasie przeprowadzkę, czy chcę na dłużej zamieszkać w danym mieście?

Lepiej kupić od razu niż wynajmować?

Jednym z częstych argumentów, że powinno się zakupić własne mieszkanie tak szybko, jak to możliwe, jest koszt wynajmu. Niestety, w Polsce wynajęcie mieszkania nie jest tanie i kwota wpłacana właścicielowi mieszkania jest porównywalna z wysokością raty. Oczywiście, gdy będziemy wynajmowali mieszkanie przez 20 lat, wtedy w tej samej cenie moglibyśmy mieć już własne.

Jednak zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie podejmować tej decyzji pochopnie. Mieszkanie to zakup na lata, dlatego powinniśmy wybrać dla siebie takie, które będzie spełniało nasze oczekiwania w pełni. Musimy być pewni co do tego, gdzie będziemy chcieli zamieszkać – dotyczy to zarówno miasta, jak i dzielnicy w nim. Musimy też przemyśleć, jaki metraż mieszkania będzie dla nas odpowiedni – czy kupić nieruchomość, która jest mniejsza i odpowiada singlowi, czy też zdecydować się na taką, która będzie bardziej przestronna z myślą o powiększeniu rodziny?

Własne mieszkanie to duże koszty

Musimy ponadto pamiętać o tym, że zakupienie własnego mieszkania to spory wydatek. Gdy będziemy chcieli kupić je na kredyt, wtedy nie dość, że będziemy musieli płacić co miesiąc raty, to jeszcze dodatkowo musimy ponieść koszty związane z czynszem oraz mediami. W związku z tym najlepiej, aby kupować mieszkania wtedy, gdy mamy pewną sytuację finansową, możemy oszczędzać, a nie tylko żyć od pierwszego do pierwszego. Mogą pojawić się różne niespodziewane wydatki, na przykład awaria sprzętu czy instalacji, które jak najszybciej będziemy musieli pokryć.

Zatem decyzję o zakupie mieszkania będziemy musieli podjąć już samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe, potrzeby oraz plany na przyszłość.