Deweloperzy w ostatnim czasie zaliczyli rekordową sprzedaż mieszkań. Polacy nadal bardzo często kupują dla siebie nieruchomości mieszkalne i nic nie wskazuje na to, że hossa w tej branży miałaby skończyć się w najbliższym czasie.

Zgodnie z danymi podanymi przez GUS deweloperzy bez ustanku realizują nowe inwestycje. Od początku 2017 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń na przeszło 106 tysięcy nowych mieszkań. To oznacza wzrost o 38 procent w porównaniu z poprzednim rokiem! Liczba mieszkań jest wobec tego niemała i deweloperzy liczą na to, że uda im się sprzedać wszystkie z nich.

Co powoduje, że kupujemy tak dużo mieszkań?

Powodów dużego zainteresowania nowymi mieszkaniami od deweloperów jest bardzo dużo. Przede wszystkim kupują je osoby poszukujące dla siebie własnego „M”, ale również chętnie wybierane są przez inwestorów, którzy przeznaczają je na wynajem. Co więcej, widzimy, że rośnie sprzedaż polskich mieszkań wśród obcokrajowców, między innymi wśród tych z Ukrainy, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Nie możemy też zapominać o tym, że duże zainteresowanie mieszkaniami w ostatnich latach miało związek z programem „Mieszkanie dla Młodych”, który pozwala na uzyskanie dodatkowego dofinansowania w średniej wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych przy zakupie mieszkania na kredyt. Niestety, 2018 rok będzie ostatnim, w którym będziemy mogli skorzystać z dopłat.

Na większą sprzedaż mieszkań wpływają również niskie stopy procentowe kredytów mieszkaniowych, ale musimy pamiętać, że obecnie nie otrzymamy już kredytu na 100% wartości nieruchomości – konieczne jest posiadanie wkładu własnego.

Czy to dobry czas na zakupienie własnego mieszkania?

Gdy także zastanawiasz się nad zakupieniem swojego mieszkania, warto zrobić to teraz, gdy mamy taką właśnie możliwość. Obecnie ceny w większości miast utrzymują się na stabilnym poziomie – nie rosną znacząco i nie spadają.

Także plusem jest duży wybór nieruchomości – jako że deweloperzy realizują dużo inwestycji, możemy bez większych problemów znaleźć mieszkanie, które będzie mogło spełnić nasze wymagania w pełni. Oczywiście, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, uzyskanie kredytu mieszkaniowego także nie jest dużą trudnością, ale musimy zatroszczyć się o posiadanie wkładu własnego, który obecnie wynosi 20 procent wartości nieruchomości.

Podsumowując, nic nie zapowiada hossy wśród deweloperów – rekordowo duża sprzedaż mieszkań napędza nadal wiele nowych inwestycji mieszkaniowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Warto sprawdzić oferty już teraz!