Przy zakupieniu nowego mieszkania od dewelopera często mamy możliwość określenia tego, w jakim stanie chcemy je odebrać. Najczęściej inwestorzy decydują się na mieszkania w stanie deweloperskim, które wymagają późniejszych prac wykończeniowych. Do wyboru mamy też stan „pod klucz”, w przypadku którego odbieramy mieszkanie już gotowe do przeprowadzki.

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga ułożenia w nim podłóg, wykończenia ścian, łazienki wraz z zamontowaniem sanitariatów oraz armatury. To często prac na kilka miesięcy, więc na tyle będziemy musieli wstrzymać się przed przeprowadzką do swojego wymarzonego „M”. Z kolei mieszkanie „pod klucz” możemy odebrać już po wykonaniu tych prac, czym zajmuje się ekipa dewelopera. Nam pozostanie tylko przetransportowanie mebli oraz prywatnych rzeczy.

Powierz wykończenie mieszkania ekspertom

Samodzielne wykończenie mieszkania jest bardzo atrakcyjną propozycją – wtedy oszczędzamy najwięcej, ponieważ nie musimy płacić żadnej ekipie za robociznę. Z drugiej strony, gdy wybierzemy ekipę do wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, wtedy możemy trafić na partaczy, którzy po prostu nie wykonają zlecenia fachowo lub w terminie.

Dlatego osoby, które nie mają czasu lub umiejętności do samodzielnego wykańczania nieruchomości lub nie chcą zdawać się na łaskę i niełaskę zewnętrznych ekip, powinny pomyśleć o mieszkaniu wykończonym „pod klucz”.

W ramach usługi ekipa dewelopera wykona dla nas szpachlowanie i malowanie ścian i sufitów, zamontuje drzwi wewnętrzne, ułoży na podłodze panele, a także wykończy łazienkę – ułoży kafelki, zamontuje ceramikę oraz armaturę łazienkową. To tylko przykładowy zakres usług, ponieważ deweloperzy oferują wykończenie „pod klucz” w różnych pakietach.

Zalety wykończenia mieszkania „pod klucz”:

  • nie musimy poświęcać swojego czasu na dobór i zakupienie materiałów
  • możemy skorzystać w ramach usługi z pomocy projektanta wnętrz
  • odbieramy mieszkanie już wykończone w krótkim czasie
  • płacimy niższy podatek VAT, który dla materiałów z montażem wynosi 8 procent
  • gwarancja na wykończenie od dewelopera

Wobec tego wykończenie mieszkania „pod klucz” to atrakcyjna propozycja przeznaczona dla osób, którym zależy na wygodzie oraz oszczędności czasu. Co więcej, często koszty wychodzą wtedy podobnie jak w przypadku wybrania usług ekip zewnętrznych.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania „pod klucz”?

Ceny wahają się w zależności od wybranego pakiety. Najtaniej zapłacimy około 450-475 złotych za metr kwadratowy, natomiast w przypadku najbardziej bogatych pakietów cena rośnie nawet do 1000 złotych za metr kwadratowy mieszkania. Pakiety różnią się głównie zakresem prac oraz liczbą materiałów do wyboru – w najbogatszych pakietach mamy ich najwięcej i możemy skorzystać wtedy z wyższej klasy wyposażenia.