Bateria kuchenna jest dość istotnym urządzeniem w naszej kuchni, szczególnie jeśli chodzi o zmywanie naczyń. Musi być przede wszystkim prosta i komfortowa w obsłudze, a dodatkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Poniżej znajdziecie kilka rad jaką baterię najlepiej wybrać.

Bateria stojąca czy naścienna?

Obecnie dostępne są na rynku dwa typy baterii, jest to bateria stojąca i naścienna. Baterię stojącą montuje się do otworu w zlewozmywaka  bądź w blacie. Baterię podłącza się jest do ziemnej i cieplej wody za pomocą elastycznych węży. Baterie stojące posiadają uniwersalne otwory więc ich wymiana jest dość prosta i nie sprawia problemów. Natomiast baterie naścienne montowane są bezpośrednio do ściany do złącza z ciepła i zimną wodą. Tego typu rozwiązanie jest stosowane coraz rzadziej, gdyż jest to dość stary rodzaj podłączenia.

Baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe

Producenci oferują do wyboru baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo praktyczne i wygodne, gdyż za pomocą jednego uchwytu dobieramy strumień i temperaturę wody. Natomiast baterie dwuuchwytowe posiadają dwa kurki, którymi regulujemy intensywności strumienia wody i mieszamy jej temperaturę.

Jaki rodzaj wylewki?

Ważne również w przypadku wyboru odpowiedniego typu baterii będzie także rodzaj wylewki. Na rynku można spotkać wiele typów wylewek. Im wyższa  wylewka tym bardziej jest ona praktyczna, gdyż ułatwia nam np. napełnianie czy mycie garnków. Dlatego też warto przyjrzeć się rodzajom wylewek, na rynku dostępne są wyciągane, obrotowe, składane (podokienne), sprężynowe, wysokie lub nieruchome.

Baterie bezdotykowe i termostatyczne

Ciekawym rozwiązaniem są również baterie bezdotykowe, które nie wymagają obsługi ręką. Baterie z wbudowanym czujnikiem samoczynnie ustawiają temperaturę i strumień wody. Są to baterie bardzo oszczędne, dzięki którym woda nie będzie się niepotrzebnie lała. Oszczędnymi bateriami są również baterie termostatyczne, które posiadają dwa pokrętła. Za pomocą jednego ustawiamy temperaturę a drugim strumień wody. Układ zainstalowany w baterii pilnuje stałej temperatury, a wahania ciśnienia wody nie mają na nią wpływu.

Powłoka

Ważna w baterii jest również powłoka z której jest ona wykonana. Dostępne mamy takie powłoki jak granitowa, która jest odporna na zarysowania, chromowa – nadająca baterii wysoki połysk oraz ceramiczna – niestety jest droga ale za to najtrwalsza ze wszystkich. Oczywiście, aby bateria zachowała się w jak najlepszym stanie należy używać do niej odpowiednich środków chemicznych.