Coraz więcej polskich kuchni ma zmywarkę. To bardzo praktyczne urządzenie, które pozwala nam na zaoszczędzenie czasu – razem ze zmywarką zmywanie naczyń nie jest żadnym problemem. Jednak, aby zmywarka mogła posłużyć nam jak najdłużej, powinniśmy pamiętać o jej odpowiedniej obsłudze i konserwacji. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Zmywarka wcale nie jest bardzo drogim urządzeniem. Możemy mieć ją już za około 1000 złotych w wersji do zabudowy albo wolnostojącą. Zmywarki kupimy też znacznie drożej, nawet za 3000 złotych. Jednak zasada ich działania jest podobna – znajdujące się w środku wirujące ramiona spryskują naczynia wodą wraz z detergentem i czyszczą je. Na koniec naczynia są suszone.

Naszą zmywarkę powinniśmy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Głównie warto wziąć pod uwagę jej szerokość i pojemność. Generalnie, im większa rodzina, tym większą zmywarkę będziemy potrzebowali. Gdy mamy już zmywarkę, musimy pamiętać o tym, aby zapoznać się z instrukcją producenta. To właśnie w niej znajdziemy pomocne informacje o konserwacji. O czym musimy pamiętać?

Czyszczenie filtrów

W zmywarce najczęściej znajduje się jeden filtr dostępny dla użytkownika. Możemy go wykręcić i wyczyścić. Producenci zalecają, aby robić to raz na tydzień lub dwa tygodnie. Filtry wykręcamy, czyścimy pod bieżącą wodą, a następnie skręcamy i umieszczamy z powrotem w zmywarce.

Gdy nie będziemy czyścić filtrów regularnie, w takim przypadku zmywanie będzie znacznie mniej skuteczne. Naczynia mogą być zabrudzone i konieczne będzie ponowne zmywanie.

Regularne uzupełnianie soli

Chociaż w sprzedaży znajdziemy tabletki kilka w jednym, które zawierają sól, to jednak nie powinniśmy rezygnować z jej osobnego zakupienia.

Sól w zmywarce znacząco poprawia skuteczność jej pracy, a także zapobiega usterkom. Im bardziej twardą wodę mamy w domu, tym więcej soli będziemy potrzebować, ponieważ jej zadaniem jest zmiękczanie wody przy zmywaniu.

Czyszczenie drzwi zmywarki, ramion i uszczelek

W instrukcji każdego producenta zmywarek znajdziemy też informacje o tym, że powinniśmy regularnie czyścić drzwi urządzenia, jego ramiona oraz uszczelki. Na tych elementach także zbierają się zanieczyszczenia, które z czasem mogą spowodować problemy z jej pracą.

Warto więc poświęcić kilka minut na to, aby mokrą szmatką przetrzeć drzwi wraz z uszczelkami, a także zdjąć ramiona zmywarki i wypłukać je pod bieżącą wodą.

W sprzedaży znajdziemy również specjalne czyściki do zmywarek – mają one formę płynu, który umieszczamy w zmywarce i uruchamiamy ją bez żadnych naczyń. Pozwalają one na odkamienianie i wyczyszczenie środka urządzenia.