Dobranie właściwego oświetlenia do pokoju może być nie lada wyzwaniem. Wprawdzie w sprzedaży znajdziemy wiele interesujących lamp i materiałów oświetleniowych, to jednak znalezienie ideału nie zawsze jest takie proste, jak może się wydawać. O czym powinniśmy pamiętać podczas naszych poszukiwań?

Właściwie dopasowane oświetlenie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na jeszcze bardziej przytulne i gościnne. Jednym z największych błędów popełnianych przy aranżacji wnętrz jest wybranie zbyt małej liczby punktów oświetleniowych. Sama lampa główna u sufitu to za mało, aby sprawić, że przestrzeń będzie prezentowała się atrakcyjnie.

Gdy również chcesz zaaranżować wnętrze światłem i nie wiesz, na co się zdecydować, zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszymi poradami!

  1. Postaw na różne źródła światła

Lampa sufitowa jest najczęściej tą główną w pomieszczeniu. Jej zadaniem jest całościowe oświetlenie wnętrza. Nie sprawdzi się ona jednak wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu przytulnego klimatu. Wówczas lepiej sprawdzą się lampy dodatkowe – podłogowe, stolikowe, kinkiety czy dekoracyjne oświetlenie, na przykład modne teraz girlandy świetlne oraz niezastąpione świece i latarenki.

W niektórych pokojach możemy też zamontować sufit podwieszany, a wraz z nim oczka świetlne albo taśmy LED, które dają efektowne oświetlenie liniowe. Najczęściej takie instalacje wykonuje się tak, aby można było sterować poszczególnymi oczkami czy taśmami dla uzyskania najlepszego rezultatu.

  1. Dobierz lampy według swoich potrzeb

Lubisz często czytać książki w salonie? A może oglądać telewizję w półmroku? W takim przypadku warto dobrać lampy według swoich potrzeb. Do czytania książek oraz innych precyzyjnych prac najlepiej sprawdzą się lampy podłogowe z możliwością regulacji snopu światła. Możemy wtedy ustawić lampę przy sofie albo przy fotelu – jej światło będzie bardziej precyzyjne od światła emitowanego przez górną lampę.

O tej poradzie powinniśmy pamiętać również przy urządzeniu kuchni oraz łazienki. Oświetlenie blatów oraz dodatkowe oświetlenie lustra łazienkowego będzie bardzo pomocne na co dzień. Gdy w domu mamy schody, możemy też pomyśleć o wykonaniu instalacji podświetlającej stopnie – gdy będzie wyposażona w czujnik ruchu, lampki mogą włączać się automatycznie.

  1. Nie zapominaj o odpowiednich żarówkach

Nawet najpiękniejsze lampy bez dobrych żarówek nie będą dobrze wyglądały i nie dadzą odpowiedniego światła.

Aktualnie najczęściej kupowane są żarówki LED dostępne w kilku barwach światła. Dobierzmy je w zależności od tego, jakiego efektu oczekujemy. Barwa ciepła wprowadza do wnętrza przytulny i relaksujący klimat. Barwa chłodna najlepiej sprawdza się tam, gdzie pracujemy.