Jednym z podstawowych sprzętów wyposażenia kuchennego jest piekarnik. Na rynku obecnych jest wiele modeli, a przeciętny konsument nie zawsze potrafi rozszyfrować ich specyfikację i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Czym zatem powinniśmy kierować się podczas kupna piekarnika?

Obecnie najpowszechniejsze są piekarniki elektryczne. Montować można je na kilka sposobów – pod blatem, zabudowane w słupku szafek oraz w szafce podwieszanej. Najpopularniejsze są dwa pierwsze rozwiązania ze względu na ich największą użyteczność. Obecnie nie istnieje podział modeli na podblatowe i do zabudowy, jako że większość piekarników da się zamontować dwojako. Jest to spowodowane tym, że oddają one ciepło przez front.

Piekarniki różnią się pojemnością. Piekarniki kompaktowe charakteryzują się pojemnością od 35 do 50 litrów, natomiast standardowe od 60 do 71 litrów. Są jednak dostępne modele nawet 82-litrowe. Dla przeciętnego użytkownika pojemność między 50 a 70 litrów jest najbardziej optymalna. Piekarniki mniejsze niż 40-litrowe mogą być za niskie, by zmieścić większą brytfannę.

Piekarniki znajdziemy w wielu niestandardowych wymiarach, jednak nietypowe fanaberie mogą sporo kosztować. Najpopularniejszym wymiarem jest około 59.5 cm szerokości  oraz głębokość od 55 do 58.5cm. Piekarnik takich rozmiarów świetnie zmieści się w zabudowie standardowych szafek 60x60x60.

Jeśli chodzi o klasę energetyczną – występują A i A+. Parametry między sprzętami obu klas są stosunkowo podobne. W przeliczeniu na koszty – różnica wynosi około 10 groszy na korzyść piekarników A+. W urządzeniach A+ jest jednak dostępna dodatkowa funkcja ekologicznego termo obiegu, która oznacza, że końcowy etap pieczenia odbywa się w cieple resztkowym, a piekarnik nie pobiera energii.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sterowników w piekarnikach: tradycyjny i dotykowy. Tradycyjny posiada pokrętła, jest wygodny w obsłudze i najmniej awaryjny. Najlepiej sprawdzi się w piekarnikach zamontowanych pod blatem. Programatory dotykowe występują w wersjach tekstowych i obrazkowych. Poleca je się do piekarników, które znajdują się w zabudowie na wysokości naszego wzroku. Dodają elegancji i nowoczesnego wyglądu, mają jednak większą tendencję do usterek.

Piekarnik to sprzęt kuchenny, który montuje się na lata. Wybierając najlepszy dla nas model, zagwarantujemy sobie zwiększona wygodę użytkowania i utrzymania tego sprzętu, a gotowanie stanie się odrobinę przyjemniejsze.