Przy poszukiwaniu wyciskarki wolnoobrotowej powinniśmy zdecydować, jaki model wybrać – czy lepsza będzie wyciskarka pionowa, a może pozioma?

Dzięki wyciskarkom wolnoobrotowym do owoców i warzyw możemy przygotowywać wyśmienite soki, a często także inne potrawy. To urządzenia, które w przeciwieństwie do sokowirówek pozwalają na przyszykowanie zdrowych i smacznych napojów, co zawdzięczają swojej specjalnej konstrukcji.

W wyciskarkach wolnoobrotowych znajduje się jeden albo dwa ślimaki, które wolno rozdrabniają produkty, a następnie przeciskają je przez sito. Wyciskarka ma przy tym około 70-120 obrotów na minutę, dlatego nie dochodzi do podwyższenia temperatury napoju i jego nadmiernego napowietrzenia. To z kolei powoduje, że zachowuje on na dłużej swoją świeżość i nie traci wartościowych składników odżywczych – witamin, minerałów, enzymów, błonnika, przeciwutleniaczy.

Wyciskarki do soków możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • pionowe – mechanizm umieszczony jest pionowo
  • poziome – mechanizm jest umieszczony poziomo

Konstrukcja wyciskarki ma także wpływ na jej pracę oraz na efekt końcowy, czyli na sok albo inne produkty, które możemy z nią przygotować.

Wyciskarki poziome w przeciwieństwie do pionowych wymagają stosowania popychacza. Zatem w pionowej wyciskarce łatwiej przygotujemy sok, ponieważ produkty opadają same do wnętrza urządzenia. Także wyciskarki pionowe mogą być myte w trakcie pracy – możemy zatem przepłukać urządzenie pomiędzy wykonaniem dwóch różnych soków.

W wyciskarkach pionowych stosuje się też zatyczki. Zatyczka nie tylko ułatwia umycie wyciskarki podczas pracy, ale także pozwala na przygotowywanie w niej koktajlów. Gdy koktajl będzie gotowy, wyjmujemy zatyczkę i wlewamy go do szklanki.’

Różnica dotyczy także utrzymania w czystości tych dwóch typów urządzeń – wyciskarkę poziomą jesteśmy w stanie szybciej i łatwiej rozebrać niż pionową, dlatego też czyszczenie zajmie nam wtedy mniej czasu.

Zatem zarówno wyciskarki pionowe, jak i poziome mają określone zalety i wady – warto wziąć je pod uwagę przy doborze urządzenia.