Sznury używane są już od tysięcy lat i znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia czy przemysłu. Słowo to większości osobom kojarzy się ze splecionymi lub skręconymi długimi nićmi lub też włóknami lnu. Nowością na rynku są jednak sznury wykonane z innych materiałów, dzięki którym stają się jeszcze bardziej uniwersalne i ponadczasowe. Przykładem mogą być sznury gumowe. Jakie mają wady i zalety oraz do czego są stosowane?

Sznury gumowe – co warto o nich wiedzieć

Sznury gumowe stosowane są głównie jako elementy węzłów uszczelniających ruchowych i statycznych. W tym pierwszym przypadku spełniają funkcję uszczelnień elastycznych. Dzięki swojej elastyczności umożliwiają tworzenie oringami, czyli okrągłych uszczelek – i to jedyne za pomocą specjalnego kleju. Są to produkty wysokiej jakości stosowane w przemyśle motoryzacyjnym – między innymi jako wyposażenie napędów hydraulicznych lub rolniczych maszyn. W branży spożywczej na porządku dziennym bywają wykorzystywane w piekarnictwie i cukiernictwie. Znajdziemy je w instalacjach sanitarnych, elektronice, budownictwie, farmaceutyce oraz wielu sprzętach codziennego użytku. Jak widać, są to naprawdę praktyczne i uniwersalne przedmioty, których zalety docenia coraz to większe grono osób.

Sznury gumowe i ich rodzaje

Istnieje wiele różnych sznurów gumowych, które różnią się wyglądem i właściwościami, a tym samym zastosowaniem. Wyróżnić można sznury gumowe porowate oraz sznury gumowe lite. W pierwszym przypadku również znajdziemy kilka rodzajów sznurów porowatych – między innymi gąbczaste silikonowe, neoprenowe czy gąbczaste EDM. Różnią się one między innymi wytrzymałością – te ostatnie odporne są na promieniowanie ultrafioletowe i wyróżniają się wysokim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej. Natomiast węże silikonowe przystosowane są do ekstremalnych temperatur. Doskonale radzą sobie w środowisku, w którym panują temperatury poniżej 50 stopni C lub powyżej 240 stopni C. Dzięki tym właściwościom są chętnie stosowane w branży spożywczej. Ostatnią grupą węży gumowych porowatych są modele neoprenowe. Stosuje się je w towarzystwie olejów, ponieważ nie ulegają zniszczeniu pod ich wpływem.