Moda na styl loftowy lub inaczej industrialny nie mija, a nawet wręcz przeciwnie – w naszych domach coraz częściej pojawiają się elementy utrzymane w tym surowym i modernistycznym charakterze. Przykładem jest chociażby beton architektoniczny. To materiał, który daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wyglądem różni się on zasadniczo od zwykłego betonu budowlanego, dzięki czemu cały czas zdobywa nowych zwolenników. Dowiedz się o nim nieco więcej!

Co to jest beton architektoniczny?

Jeszcze kilkanaście lat temu było wręcz nie do pomyślenia, żeby we wnętrzach znajdował się surowy i niewykończony beton. Obecnie jest to jednak jeden z najbardziej pożądanych materiałów w nowoczesnych mieszkaniach. Czym tak naprawdę się wyróżnia? To nic innego jak drobnoziarnisty beton klasy C30/37, który dodatkowo może zostać zbrojony włóknami szklanymi lub polipropylenowymi. Jego powierzchnia jest gładka lub porowata, zazwyczaj z jedynie subtelnie widoczną strukturą. Powstaje on poprzez natryskiwanie mieszanki do specjalnych form, od których zależy jego ostateczny wygląd. Co ciekawe, materiał ten nie powinien mieć przebarwień czy widocznych smug, ale niekiedy zawiera mieszanki pigmentów, dzięki czemu przyjmuje inny kolor niż szary. Zazwyczaj kupuje się go w postaci komponentów, które przyjmują grubość od 1 do 3 cm. Dostępne są produkty o różnej wadze – warto pamiętać, że im są lżejsze, tym łatwiejszy będzie ich montaż.

Jak wykorzystać beton architektoniczny we wnętrzu

Beton architektoniczny cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem we wnętrzach. Można wykorzystać go praktycznie w każdym pomieszczeniu. Stanowi świetne rozwiązanie na podłogę – w takim przypadku warto postawić na dekoracyjny beton barwiony w masie, który będzie pozbawiony łączeń. To niezwykle nowoczesna alternatywa tradycyjnych płytek ceramicznych lub drewnianych paneli. Beton architektoniczny można wykorzystać także na ścianę – na przykład w formie wielkoformatowych płyt 3D, które tworzą interesujący, przestrzenny efekt we wnętrzu. Materiał ten jest wykorzystywany także do wykonywania schodów o charakterze industrialnym. Natomiast w kuchniach i łazienkach możesz postawić na zrobione z niego blaty kuchenne lub łazienkowe. Doskonale prezentują się one w towarzystwie białych lub czarnych urządzeń sanitarnych. Z betonu architektonicznego tworzone są też elementy wystroju wnętrza, między innymi donice czy stoły i stoliki.