Przeprowadzka to często skomplikowany proces, który wymaga dobrego zorganizowania i zaplanowania. Każdy z nas przeprowadzał się chociaż raz w życiu, więc zdaje sobie sprawę, z jakim stresem może się to wiązać. Co zrobić, aby zmiana lokum przebiegła szybko i sprawnie?

Przygotuj się do przeprowadzki

Staranne zaplanowanie całego procesu pomoże uniknąć chaosu oraz znacząco go usprawni. Od czego warto zacząć?

Niezbędne okażą się kartony w różnych rozmiarach, duże i mocne worki oraz taśmy klejące. Warto te elementy zgromadzić ze sporym wyprzedzeniem. Zużyte kartony lub takie, które kilka miesięcy przeleżały w piwnicy, w tym przypadku raczej się nie sprawdzą. Należy zaopatrzyć się w nowe, najlepiej wykonane z 5-warstwowej tektury.

Niezależnie od tego, czy mamy dużo rzeczy do przetransportowania, czy nie – praktyczne okażą się pudełka w różnych rozmiarach. Dlaczego? Jeżeli w duży karton zapakujemy książki lub inne ciężkie przedmioty, możemy go nie udźwignąć lub pudełko ulegnie zniszczeniu. Warto kierować się zasadą – im cięższe rzeczy, tym mniejszy karton.

Ile kartonów warto zgromadzić? Oszacowanie ilości niezbędnych pudełek stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego najlepiej jest zgromadzić więcej kartonów, ponieważ wtedy mamy pewność, że całe nasze mienie uda się bezpiecznie zapakować. Jeżeli zostaną nam nowe pudełka, których nie użyjemy, zawsze możemy je zwrócić do miejsca sprzedaży.

Praktyczne wskazówki, o których warto pamiętać

Planując przeprowadzkę, warto pamiętać o tzw. pudełku pierwszej potrzeby. Chociaż rozwiązanie to, nie wydaje się, aż tak istotne – potrafi znacząco podnieść komfort wszystkich domowników. Jest to pudełko, w którym spakujemy wszystkie niezbędne akcesoria używane na co dzień. Dzięki temu, od razu po przyjeździe do nowego mieszkania nie będziemy musieli szukać bielizny lub szczoteczek do zębów w stosie kartonów. Wszystkie niezbędne przedmioty będą pod ręką.

Kolejną cenną wskazówką jest szczegółowe opisanie zawartości każdego kartonu lub worka. Można to zrobić poprzez przyklejenie do nich widocznych etykiet. W opisie warto uwzględnić też nazwę pomieszczenia, do którego ma być zaniesione pudełko. Dzięki temu unikniemy chaosu podczas rozpakowywania.