Tynk gipsowy jest bardzo popularnym rozwiązaniem przy wykańczaniu ścian i sufitów w różnych pomieszczeniach, poza tzw. pomieszczeniami mokrymi, jak kuchnia czy łazienka. Stanowi korzystne podłoże pod malowanie czy tapetowanie, a przy tym jest materiałem paroprzepuszczalnym, o wysokim stopniu izolacyjności termicznej. Jest też łatwy w nakładaniu i relatywnie szybko schnie. Ile zatem trzeba czekać z następnymi pracami po nałożeniu tynku gipsowego i jak prawidłowo go osuszać? Podpowiadamy.
Właściwości tynku gipsowego
Ten rodzaj tynku kupuje się jako gotowy tynk gipsowy w formie fabrycznie gotowej mieszanki tynkarski, w której skład wchodzą przede wszystkim gips wysokiej jakości, kruszywo kalibrowane oraz dodatki uszlachetniające. Występuje on w dwóch wariantach, jako tynk gipsowy maszynowy przeznaczony do nakładania za pomocą agregatów tynkarskich oraz tynk gipsowy ręczny, który zaleca się przy mniejszych inwestycjach, których powierzchnia do tynkowania nie przekracza pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Przeznaczeniem tego rodzaju tynku jest nałożenie jednej warstwy tynku, która ostatecznie wykańcza powierzchnię.
Jak suszyć tynk gipsowy?
Jedną z zalet tynku gipsowego jest jego szybkie wysychanie. Ile schną tynki gipsowe? Pełne wyschnięcie takiego tynku następuje po około dziesięciu do czternastu dni od jego nałożenia, a dokładny czas zależy m.in. od grubości warstwy. Zatem tynki nakładane maszynowo, gdzie grubość tynku gipsowego jest niewielka, będą wysychały nieco szybciej. Czas schnięcia tynku gipsowego uwarunkowany jest wpływającymi na tempo schnięcia tynków gipsowych czynnikami, jak temperatura i wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.
Dodatkowym atutem tego tynku jest odporność na ścieranie po jego wyschnięciu. Zawsze trzeba się tu trzymać zasady, że świeżo nałożone tynki gipsowe należy w pełni osuszyć, dodatkowo wietrząc pomieszczenie, a zimą je ogrzewając. Taka konieczność wynika z tego, że do schnięcia gipsu konieczne jest powietrze, które jednak nie może mieć zbyt dużego stopnia wilgotności, bo wówczas czas schnięcia tego tynku ulegnie wydłużeniu. Najlepiej jeśli tynk może wysychać we własnym tempie, w sprzyjających warunkach.
Jeśli jednak zdarzy się tak, że trzeba będzie ten proces nieco przyspieszyć czy wesprzeć, to oczywiście są na to sposoby. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego osuszacze. Warto tu jednak zaznaczyć, że zbyt szybkie wysychanie tynku może w nim wywołać zbyt duże naprężenia i gwałtowne kurczenie się materiału, a to spowoduje rysy na tynku gipsowym. W przypadku tynku gipsowego najlepiej jednak nakładać go przy dość wysokiej temperaturze zewnętrznej i niskiej wilgotności powietrza.
Najnowsze komentarze