W obliczu stale wzrastających kosztów energii elektrycznej coraz więcej osób budujących różnego typu obiekty zastanawia się nad tym jak sprawić, by były one energooszczędne. Podstawą będą w tym wypadku energooszczędne materiały budowlane czyli takie, dzięki którym dom czy biuro będzie tym, które na co dzień będzie zużywało mniej energii. Chodzi tu między innymi o energię potrzebną do ogrzania bądź schłodzenia budynku. Jakie produkty wybierać by tak właśnie się stało?

Termoizolacja a materiały budowlane energooszczędne

Przyjmuje się że największą ilość energii w każdym budynku zużywa się na jego ogrzewanie. Według szacunków wartość ta może sięgać aż 70% całości energii zużytej w obiekcie. Dlatego też tak ważna jest właściwa termoizolacja domu, biurowca czy każdego innego typu budynku.

Patrząc pod kątem termoizolacyjności dobre materiały budowlane energooszczędne to będą te, których współczynnik przenikania i przewodzenia ciepła U będzie możliwie najniższy. Przyjmuje się, że dla jednowarstwowych ścian w domu energooszczędnym współczynnik U powinien wynosić nie więcej niż 0,5 W / m2K, zaś przy ścianach dwuwarstwowych i trójwarstwowych jego wartość nie powinna przekraczać 0,3 W /m2K.

Jakie materiały do budowy domu energooszczędnego?

Dobrym wyborem pod kątem materiałów budowlanych energooszczędnych będą chociażby ceramiczne pustaki o porowatej strukturze – ich izolacyjność znajduje się bowiem na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo równie śmiało można tu stawiać na ceramiczne cegły oraz dachówki wypalane z gliny.

Niejednokrotnie wyższą izolacyjność będą miały bloczki z betonu komórkowego. Ich struktura oparta jest o strukturę z bardzo dużą ilością komórek w których zamykane jest powietrze. Dzięki temu ten produkt jest nie tylko odporny na działanie niskich temperatur, ale także ma właściwości niepalne.

A co jeśli chodzi o silikaty? Czy to również są budowlane materiały energooszczędne? Zdecydowanie tak. Dzięki temu, że produkty te formowane są w odpowiednich prasach a dodatkowo poddaje się je procesowi autoklawizacji, wyróżniają się one zdolnością kumulowania oraz zatrzymywania ciepła, ale też świetną wytrzymałością mechaniczną.

Na koniec powiedzmy o prefabrykatach. Pod kątem termoizolacyjności najlepiej wypadają wśród nich ściany keramzytowe powstałe poprzez wypalenie gliny. Nie dość, że są to materiały lekkie i pozwalające na szybkie postawienie budynku, to jeszcze świetnie izolują one dom termicznie oraz zabezpieczają go przed działaniem wilgoci. Co więcej, keramzyt nie sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.