W Polsce najczęściej spotkać można tradycyjne domy murowane, które składają się ze ściany konstrukcyjnej oraz termoizolacji. Każda z tych warstw ma swoje zastosowanie, jedna odpowiada za przenoszenie obciążeń, natomiast druga służy ograniczaniu przenikania ciepła na zewnątrz budynku. Chociaż takie rozwiązania są normą, to nie jedyną możliwą opcją. Nowością w naszym kraju są domy szkieletowe, które stworzone zostały tylko z jednej warstwy, zawierającej dwa materiały o różnym przeznaczeniu. Co warto o nich wiedzieć?
Budowa domu szkieletowego – co warto wziąć pod uwagę?
Dlaczego domy szkieletowe są coraz popularniejsze w naszym kraju? Rozwiązanie takie niesie za sobą wiele korzyści. Jest ekologiczne i energooszczędne, a w dodatku wybudowany w ten sposób dom może służyć całe dziesięciolecia. Stabilne i wysokiej jakości projekty są równie trwałe i wytrzymałe co domy murowane, a co równie ważne powstają w o wiele krótszym czasie oraz są tańsze w budowie.
Wbrew pozorom domy szkieletowe wcale nie muszą być drewniane, chociaż wielu osobom nasuwają się takie skojarzenia. Sama ich nazwa nie wskazuje na to, z jakich materiałów powstanie konstrukcja – równie dobrze może być metalowa lub wykonana z jeszcze innego materiału.
Ile czasu zajmuje budowa domów szkieletowych?
Domy szkieletowe mogą powstawać stopniowo na placu budowy lub być dostarczone na działkę w postaci prefabrykatów. Cała konstrukcja takiego domu wraz z wstawieniem drzwi i okien powstaje w zaledwie kilkanaście dni – jeżeli decydujemy się na zamówienie gotowych elementów, budynek może powstać nawet w kilka dni. Jest to błyskawiczny czas – szczególnie w porównaniu z domami murowanymi. Jednak powstanie domu szkieletowego nie ogranicza się tylko do konstrukcji – konieczne jest również zadbanie o odpowiedni fundament, dach, wszystkie niezbędne instalacje oraz wykończenie jego wnętrza. Na tych elementach nie da się zaoszczędzić czasu, ponieważ zajmują one tyle samo niezależnie od stosowanej technologii. Decydując się na domy szkieletowej oszczędzamy głównie czas podczas budowania konstrukcji oraz zachowywaniu pewnych przerw między kolejnymi etapami budowy. Ile więc zajmuje budowa takiego domu od początku? Jedynie około 3-4 miesięcy mniej niż tradycyjnych budynków murowanych.
Najnowsze komentarze