Wybór odpowiednich narzędzi przy praktycznie każdej pracy remontowej może stanowić o jej końcowym efekcie oraz może w znaczący sposób wpłynąć na wygodę i szybkość jej ukończenia. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór akcesoriów, które pozwolą nam skutecznie uporać się z remontem ścian i sufitów. Pamiętajmy tylko, że najlepsze narzędzia nie wykonają za nas prac remontowych i są one tylko instrumentem niezbędnym do osiągnięcia dobrego efektu. Zawsze doświadczenie, pewna ręka, sprawność manualna oraz wytrwałość będą stanowić ponad połowę naszego sukcesu.
Podstawowym zestawem niezbędnym do położenia gładzi szpachlowych będzie:
Paca gładka tzw. rajberka
Zbudowana z płaskiego kawałka blachy z prostopadle przymocowanym uchwytem, koniecznie ze stali nierdzewnej. Mamy do wyboru produkty wielu producentów jak również różne rodzaje pac. Posłuży ona do rozprowadzenia masy szpachlowej na ścianie lub suficie.
Szpachle do sztablatury
Długie, zbudowane z dość miękkiej blachy w kształcie trapezu lub prostokąta, z wygodną rękojeścią, przymocowaną równolegle do płaszczyzny szpachelki. Tak jak paca, nadaje się do równomiernego nałożenia masy na podłoże a wybór jednej z dwóch to już wasza indywidualna preferencja.
Szpachelki precyzyjne, malarskie
Przydatne będą przy trudno dostępnych miejscach, narożnikach oraz do nakładania masy szpachlowej na dużą pacę.
Pamiętajmy aby wszystkie nasze szpachelki czyścić po każdym użyciu. Czysta paca pozwoli na równomierne położenie masy szpachlowej i nie zostawi rys i smug. Dodatkowo większość naszych narzędzi do szpachlowania może nam się przydać w innych pracach remontowo-budowlanych np.: ocieplaniu, tynkowaniu, pracach glazurniczych. Dlatego też warto wydać parę złotych więcej na wysokiej jakości narzędzia i utrzymywać je w czystości by mogły nam służyć przez lata.
Pace do szlifowania gładzi
Wykonane przeważnie z tworzywa sztucznego, umożliwiające przymocowanie do płaskiej powierzchni materiałów ściernych takich jak siatki lub papier. Mogą posiadać różny system mocowania. Najczęściej występującymi są uchwyty blokowane przez śruby motylkowe lub klamerki.
Papiery, siatki oraz gąbki ścierne
W zależności od stopnia nierówności powierzchni oraz ilości materiału, który musimy usunąć przy szlifowaniu, powinniśmy dobrać papier lub siatkę o odpowiedniej granulacji. Im większy numer tym papier jest drobniejszy. Im drobniejszy papier, tym będzie bardziej delikatny dla podłoża i usunie mniej materiału. Dobrym rozwiązaniem przy szlifowaniu gładzi są również gąbki ścierne, nazywane czasem kostkami, w kształcie prostopadłościanu. Są one dosyć miękkie przez co przy przypadkowym nacisku nie zbiorą zbyt dużej ilości gipsu oraz pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Mieszadła
Mając do wykonania niewielki remont, możemy sobie ten punkt darować. Niewielką ilość gładzi szpachlowej możemy rozrobić za pomocą szpachelki lub kupić już gotową masę szpachlową. Praktycznie każdy znaczący producent posiada w swojej ofercie taki produkt, w różnej wielkości pojemnikach i przeważnie są to produkty wysokiej jakości. Natomiast jeśli mamy do wyrównania ściany lub sufity o znaczącej powierzchni, gdzie potrzeba będzie użyć dużej ilości materiałów, warto zaopatrzyć się w mieszadła nakładane na wiertarki, które znaczenie ułatwią i przyspieszą rozrobienie masy. Pamiętajcie tylko, by myć mieszadła po każdym użyciu. Unikniemy wtedy nieprzyjemnych sytuacji, gdzie do gotowej masy spadają nam zestalone kawałki gipsu lub musimy mozolnie odkuwać mieszadło młotkiem z pozostałości naszego ostatniego szpachlowania.
Oświetlenie
Przy szpachlowaniu musimy zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie i ustawienie oświetlenia. Dobry halogen lub mocna lampa innego rodzaju, którą postawimy blisko ściany, kierując strumień światła równolegle do powierzchni, pokaże nam nierówności i mankamenty, które w świetle dziennym lub sztucznym, padającym prostopadle na ścianę nie były by widoczne. Ma to szczególne znaczenie, jeśli po wykonanym remoncie powierzchni chcemy zamontować oświetlenie ledowe rozświetlające ścianę lub sufit.
Najnowsze komentarze