Oświetlenie inteligentne to najbardziej bezinwazyjna forma technologii smart. Dlatego jest okrzyknięte wstępem do całkowitej komputeryzacji sterowania sprzętami domowymi. Co sprawia, że to rozwiązanie jest tak innowacyjne i zachwalane przez użytkowników?
Po pierwsze – łatwość obsługi. Od teraz można mieć pełną kontrolę nad źródłami światła w każdym zakątku mieszkania, siedząc wygodnie na kanapie. Ponadto, sterownik przybiera kształt pilota lub aplikacji na telefon. Łączy to prostotę i szerokie spektrum możliwości. W aplikacji bowiem wszystko można dostosować do swoich potrzeb paroma kliknięciami.
Co więcej, inteligentne oświetlenie oznacza pełną personalizację światła w domu. Łącząc lampy i diody w strefy, zyskujemy kontrolę nad zespołami żarówek. W zależności od trybu dnia, pogody czy nasłonecznienia, możemy zmienić natężenie i barwę światła według upodobań. Istnieje możliwość zaprogramowania czasowego poszczególnych źródeł lub całych systemów tak, by włączały się i wyłączały dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy, bez dodatkowego manualnego uruchamiania. Ma to dwojakie zastosowanie: nie tylko ułatwia korzystanie z domowej przestrzeni, ale i może stanowić dodatkowe zabezpieczenie domu. Wiele systemów posiada w tym celu funkcję programowania obecności, co oznacza strategiczne uruchomienie kilku źródeł światła raz na jakiś czas, by z perspektywy przechodnia dom wyglądał na użytkowany, mimo braku domowników.
W bardziej skomplikowanych zestawach dostępne są funkcje tworzenia scenariuszy oświetleniowych, dzięki czemu nie musimy sami zastanawiać się nad doborem parametrów do sytuacji, a wystarczy wybrać na ekranie sterownika jeden ze scenariuszy – na przykład „sala kinowa” czy „popołudnie z lekturą”. Niektóre systemy mają także funkcje sterowania głosem, co jest jeszcze bardziej praktyczne niż standardowy pilot. Od teraz kontrolerem jesteśmy my sami.
Technologia smart ma szereg zalet. Bardzo istotne jest też to, że do jej wypróbowania nie potrzeba wcześniejszych podłączeń. Zatem zastosować ją może każdy, bez konieczności kucia ścian i modernizacji pomieszczeń. Łatwość konfiguracji sprzętów to niewątpliwie wielki plus tych systemów.
Najnowsze komentarze