Parawany są jednym z ostatnich hitów w aranżacji wnętrz. Pasują zarówno do nowocześnie, jak i klasycznie urządzonych przestrzeni. W sklepach znajdziemy je w wielu ciekawych wariantach do wyboru. Jak wykorzystać parawan w mieszkaniu? Sprawdź razem z nami!

Parawan to rodzaj przenośnej ścianki, która składa się najczęściej z kilku ruchomych skrzydeł połączonych ze sobą zawiasami. Ramy parawanów zwykle wykonane są z drewna i wypełnione są tkaninami, rattanem, drewnem albo innymi materiałami. Parawany przywędrowały do Europy z Chin i znane są od końca XVI wieku.

Dzięki zastosowaniu parawanu możemy oddzielić dwie różne przestrzenie lub ukryć coś przed wzorkiem innych osób. Parawany są przy tym mobilne i dyskretne. Co więcej, nie kosztują dużo. Gdy nie możemy lub nie planujemy wybudowania ścianki działowej, będą najlepszym rozwiązaniem.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się parawan?

Parawany mają bardzo szerokie zastosowanie i możemy ustawić je niemalże w każdym pomieszczeniu. Parawan w sypialni może posłużyć do wydzielenia części z toaletką, która przeznaczona jest również do przebierania się.

Parawanem możemy też wydzielać różne przestrzenie w jednym pokoju. W salonie z aneksem kuchennym możemy oddzielić parawanem te dwie części pomieszczenia. Parawan może również posłużyć do wydzielenia części sypialnej w salonie w kawalerce z jednym pokojem. Także parawan może posłużyć do wydzielenia części jadalnej albo gabinetu do pracy w domu.

Wobec tego możliwości wykorzystania parawanów są bardzo szerokie. To właśnie wszechstronne zastosowanie parawanów powoduje, że są one dzisiaj tak chętnie wybierane. Sprawdzają się zarówno w kawalerkach, jak i w większych mieszkaniach i domach.

Jak dopasować parawan do aranżacji wnętrza?

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę parawanów – możemy wybrać zarówno te pasujące do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni, jak również do tych urządzonych w stylu klasycznym, orientalnym, kolonialnym.

Najbardziej proste i uniwersalne parawany wykonane są z drewna wykończonego tkaniną albo papierem. Są także przystępne cenowo. Efektowne są także parawany wykonane z całości drewna oraz z rattanu i innych naturalnych materiałów. W sprzedaży znajdziemy również parawany ozdobne, które wykończone są tkaniną z drukiem Full HD. Druk ten ma fotograficzną jakość – może być wykończony wspaniałym widokiem, nadrukiem w kwiaty, z ornamentami.

Ceny parawanów wynoszą zwykle od około 80 do nawet 500 złotych w zależności od wykorzystanego materiału oraz wymiarów parawanu.