Minimalistycznie urządzony dom jest czysty i przyjemny wizualnie, stanowi idealne miejsce do wypoczynku po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Pozwala na wydobycie piękna z pojedynczych przedmiotów i, oczywiście, jest bardzo łatwy i szybki w sprzątaniu! Jak urządzić minimalistyczne mieszkanie? Sprawdź razem z nami!

Dla niektórych minimalistyczne przestrzenie wydają się nieprzyjazne i zbyt sterylne – bez wyrazu i indywidualności. Dla innych z kolei to wybawienie od dyktatu posiadania dużej liczby rzeczy. To również styl życia. Z minimalistycznie urządzonego mieszkania o wiele łatwiej można się wyprowadzić, prowadząc życie współczesnego nomada.

Charakterystyczne elementy minimalizmu w aranżacji wnętrz:

  • czyste powierzchnie w neutralnych kolorach – biały, szary, beżowy
  • dużo otwartej przestrzeni, dlatego pokoje wyglądają na optycznie powiększone
  • tylko najbardziej potrzebne meble i dodatki
  • maksymalne wykorzystanie naturalnego światła we wnętrzach – niezasłanianie okien firankami

O wiele łatwiej będzie nam urządzić minimalistyczne mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli nowe. Gdy kupujemy już urządzone mieszkanie z drugiej ręki, musimy pamiętać o tym, że zwykle czeka nas remont wraz z wyrzuceniem rzeczy pozostałych po poprzednich właścicielach.

Salon

W minimalistycznie urządzonym salonie nie powinniśmy umieszczać dużej liczby mebli. Wystarczy sofa – najlepiej w neutralnym kolorze szarości czy beżu, ale może być też czarna, jeden czy dwa fotele do wypoczynku, stolik kawowy. Do przechowywania powinna posłużyć nam jedna komoda lub regał. Gdy w salonie zamierzamy także urządzić część jadalną, wybierzmy prosty stół z 4-6 krzesłami.

Kuchnia

Powinna być prosta i czysta, aby gotowanie i sprzątanie było jak najłatwiejsze. Im mniejsza liczba rzeczy, tym mniej powierzchni potrzeba do przechowywania. Zamiast części szafek możemy też wybrać wózek kuchenny na kółkach.

Sypialnia

Łóżko, stoliki nocne oraz szafa na ubrania – to powinno wystarczyć w sypialni. Zamiast szafy możemy zastosować też stojący wieszak na ubrania. W przechowywaniu pomocna będzie też szafa do zabudowy umieszczona w sypialni albo na korytarzu.

Łazienka

Najlepiej, aby w łazience nie umieszczać wannę, która zajmuje bardzo dużo przestrzeni. Znacznie lepszym wyborem będzie prysznic. Oprócz niego w łazience powinny znaleźć się inne niezbędne wyposażenie – umywalka z szafką, toaleta, bidet, pralka. Im mniej przedmiotów, tym sprzątanie łazienki będzie prostsze.

Pamiętajmy o tym, by przed każdym zakupem dobrze się zastanowić – w minimalistycznym mieszkaniu obowiązuje zasada „less is more”, czyli „mniej to więcej”!